gliserin.org https://www.gliserin.org Gliserin, Gliserin Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, gliserin.org Wed, 28 Dec 2016 00:00:00 +0000 Tue, 07 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Gliserin Sivilce https://www.gliserin.org/gliserin-sivilce.html Thu, 15 Nov 2018 17:10:22 +0000 Gliserin sivilceleri; yok etmede ve izlerinden kurtulmada etkili bir yoldur. Sivilceler vücudun yağ dengesinin değişmesinden, düzensiz beslenmekten ve cilt tipinden dolayı vücutta meydana gelir. Sivilceler yüz çevresinin dışı Gliserin sivilceleri; yok etmede ve izlerinden kurtulmada etkili bir yoldur. Sivilceler vücudun yağ dengesinin değişmesinden, düzensiz beslenmekten ve cilt tipinden dolayı vücutta meydana gelir. Sivilceler yüz çevresinin dışında  sırtta ve göğüstede çıkabilir. Eğer cildiniz yağlıysa veya karma bir cilde sahipseniz sivilce çıkma ihtimali kuru ciltlere göre yüksektir. Kilonun, yağlı beslenmenin ve stresin tetiklediği sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız mutlaka gliserin sivilce yönteminin denemelisiniz. şimdide gliserin sivilceleri nasıl yok eder öğrenelim.

Gliserin Sivilce Tedavisi

Gliserin sivilce oluşumunu engelleyerek siyah noktaları yok eder. Gün içerisinde çevresel faktörlerden ve kimyasal cilt bakım ürünlerinden dolayı tıkanan gözenekleri temizleyerek derinin hava almasını sağlar. Ciltte bulunan kirleri derinlemesine temizleyen gliserin sivilce oluşumunu tetikleyen bakterileri de yok eder. Cilt kusurlarından rahatsız olan kişilerin özellikle de bayanların sürekli kullandığı kimyasal içerikli kozmetik ürünler derinin yapısında bulunan cilde renk veren pigmentlere zarar vererek cilt tonunu bozar. Bu yüzden gliserinli ürünleri tercih etmekte fayda var. Gliserin sivilce oluşumunu cildin pH dengesinin koruyarak destekler. Ayrıca gliserin sadece sivilce oluşumunu önlemekte kullanılmaz. Birçok faydası olan gliserin ciltte detoks etkisi yaratır. Cildi nemlendirerek su tutmasını sağlar ve cildin kurumasını derinin dökülmesinin engeller. Toksik madde içermeyen ve tamamen bitkisel olan gliserin sivilce oluşumunu engelleyerek ciltteki sivilce izlerini de gözle görülür şekilde yok eder. Bitkisel ürün olduğundan dolayı hassas ciltlerde de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Cildin hafif yağlanmasına yardımcı olur. bu yüzden yağlı cilde sahip olan kişilerin kontrollü olarak kullanmasında fayda var. Gliserin sivilceleri yok ederken cilde aydınlık verir cildi kusursuzlaştırır ve parlaklık kazandırır. Cilt tonunu dengeler ve tonik olarakda kullanılabilir.
]]>
Gliserin Fitil https://www.gliserin.org/gliserin-fitil.html Thu, 15 Nov 2018 17:32:59 +0000 Gliserin fitil, hem büyükler hem de küçükler tarafından kullanılmaktadır. Gliserin fitil rektal yolla makat içine uygulanarak kullanılır. Kaydırıcı ve kısmen lokal uyarıcı özelliğiyle dışkıyı yumuşatarak kolayca atılma Gliserin fitil, hem büyükler hem de küçükler tarafından kullanılmaktadır. Gliserin fitil rektal yolla makat içine uygulanarak kullanılır. Kaydırıcı ve kısmen lokal uyarıcı özelliğiyle dışkıyı yumuşatarak kolayca atılmasını sağlar. Kısaca kabızlıkta dışkı yumuşatıcı olarak kullanılır. Kalın bağırsağın aşağı inen kısmında sertleşmiş kitlenin yumuşamasını ve kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar. Gliserin fitil, kısa sürede etkisini gösterdiği için kullanan kişide rahatlama sağlar. 

Gliserin fitil nasıl kullanılır

Gliserin fitil buzdolabında 15 dakika kadar bekletilir. Buzdolabında sertleşen gliserin fitil ıslatılarak kayganlaştırılır. Bebeklerde fitil yarım olarak kullanılmalı ve makattan verilen fitilin çıkmaması için bir iki dakika tutulursa etkisini göstermesi için zaman tanınmış olur. İki yaşından küçük çocuklarda gliserin fitil doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır. İki ve altı yaş arası çocuklarda günde sadece bir tane fitil kullanılmalıdır. Altı yaşından büyük çocuklarda günde iki tane de kullanılabilir. Uzun süre ve sık sık kullanılması dışkılama alışkanlığını bozabilir. Mutlaka gerektiğinde ve bir haftayı geçmeyecek şekilde kullanılmalıdır. Gebelikte ve emziren annelerde herhangi bir yan etkisi bulunmamıştır. Fakat riskleri konusunda doktora danışılmalıdır. Gliserinli fitil 30 derecenin altındaki ortamlarda saklanmalıdır.

Gliserinli fitilin olası yan etkileri nelerdir

Makattan kan gelmesi, karın ağrısı, makat çevresinde deri tahrişi, makatta yanma hissi, ciddi alerjik belirtiler (ciltte döküntü, nefes almada zorluk, ağızda, yüzde, dilde ve dudaklarda şişlik) gibi durumlardır. Bu etkilerden sadece bir tanesi görülse bile hemen doktorunuza başvurmalısınız.
]]>
Gliserin Kulak Damlası https://www.gliserin.org/gliserin-kulak-damlasi.html Fri, 16 Nov 2018 09:46:41 +0000 Gliserin kulak damlası; Kulaklar yaşadığımız ortamlara bağlı olarak kirlenebilir, iş ortamı olsun veya mevsim şartları yada vücudumuzun kendi ürettiği akıntılara bağlı olarak tıkanabilir. Temizlik ihtiyacı duyul
Gliserin kulak damlası; Kulaklar yaşadığımız ortamlara bağlı olarak kirlenebilir, iş ortamı olsun veya mevsim şartları yada vücudumuzun kendi ürettiği akıntılara bağlı olarak tıkanabilir. Temizlik ihtiyacı duyulan kulaklar için de ilk yapılması gereken gliserin kulak damlası kullanmak olmalıdır. Kulağımızda bulunan kirleri yumuşatarak çabucak temizlenmesine yardımcı olur. Kulak insanlar için vazgeçilmez bir duyu organıdır, önemini bilerek ona göre bakım ve temizliğini unutmamalıyız. Zarar verecek sert cisimler sıvılar kullanmamalıyız. Uzman doktor harici kulaktan duyma söylentilere itibar etmemeliyiz. Doğal yoldan elde edilen gliserin kulak damlası uzman hekimlerce de önerilen oldukça etkili ve kolay bir yöntemdir. Gliserinin içerisinde Hayvansal ve bitkisel yağlar vardır.Gliserin içerisinde yüksek nemlendirme özellikleri vardır. Gliserin damlası günümüzden yaklaşık 1450 farklı kullanım alanları vardır. Gliserin damlası orta kulak dış kulak şiddetli kulak ağrıları Kulak enfeksiyonlarına neden olan şikayetlerin de kulak içerisine damlatımında ağrıları hafifletti bilinir. Gliserin damlasını kullanmadan önce mutlaka hekimimiz görmesi gerekebilir. Gliserin kulak kirinden kurtulmak için de kullanılabilir. Orta ve dış kulak zamanla kirlenip veya iltihap ile tanınmaktadır Bu nedenle gliserin kulak damlası kulakta oluşan kirleri yumuşatarak temizlenirken yardımcı olur. Dış kulak iltihabı veya dış kulak egzaması gibi nedenlerde kulak kirliliğinden dolayı tıkanma gibi şikayetlerin azalmasında etkilidir.

Gliserin kulak damlası hangi durumlarda kullanılır
 • Kulaklarımız çok tozlu ve kirli ortamlarda bulunması
 • Dış kulak yolunda Darlık nedeniyle kulak sıvısının dışarı atılamaması
 • Kulakları temizlemek için sivri cisimleri kulağa sokması
 • Denizde yüzerken veya Duş alırken dış kulak yolundaki salgının şişmesi ve kulak tıkanması

Kulaklarımızı banyodan sonra sert cisimlerle kesinlikle temizlenmelidir. Kulaklarımızda sivri cisimleri mutlaka kulağımıza olmamalıyız. Kulağımızda şiddetli ağrı hissettiğinizde yabancı veya bir cisim kaçtığında mutlaka uzman doktor tarafından bakılmalıdır. Kulak zarına zarar verirseniz kulağınıza Duyma kaybı yaşamanıza sebep olabilir Banyodan sonra kullandığımız Pamuklar kulak zarına zarar verebilir kulaklarımızı temizlerken her zaman dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir bilmeden yaptığımız kulak temizleme yarardan çok zarar verebilir. Gliserin kulak damlası doğal olduğu için kulak temizliğinde kullanılabilir ve zarar vermez

Gliserin kulak damlası kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

Gliserin kulak damlası kulakları temizlemeden önce kulakta oluşan kirlerin yumuşatmak için kullanılmaktadır kulaklarım yumuşatıcı olarak da bilinir Bir Günde 3 kez ve 5 ile 10 Damla kulaklar anlatılmaktadır kullanmadan önce doktorun kullanma dozunu aşmamalı nasıl gerekir kulakta oluşan kirlerin yumuşadıktan sonra doktorunuza gitmelisiniz kulak damlasının damlatıldıktan sonra 10 dakika aynı pozisyonda hareket etmeden beklemelisiniz.
]]>
Sup Gliserin Kansuk https://www.gliserin.org/sup-gliserin-kansuk.html Sat, 17 Nov 2018 09:45:50 +0000 Sup Gliserin Kansuk; Makat içerisine uygulanan bir ilaç olup etkin maddesi Her supozituvar bin dört yüz mg. gliserin ihtiva etmektedir. İçeriğindeki yardımcı maddeler ise stearik asit ve sodyum karbonattır. Bu ilaç insanların reçe Sup Gliserin Kansuk; Makat içerisine uygulanan bir ilaç olup etkin maddesi Her supozituvar bin dört yüz mg. gliserin ihtiva etmektedir. İçeriğindeki yardımcı maddeler ise stearik asit ve sodyum karbonattır. Bu ilaç insanların reçetesiz olarak alabileceği ve doktor yardımı olmadanda sadece eczacı tavsiyesi ile hafif bir hastalığın tedavisi için kullanılabilecek bir ilaçtır. Bu durumlara karşın Sup Gliserin Kansuk en iyi sonuç alınabilmesi için dikkatli bir şekilde kullanılması gereken bir hastalıktır. Hatta küçük çocuklarda bu dikkat daha önem arz etmektedir. Sup Gliserin Kansuk ilacı kişiye özel verilmiş bir ilaç olup başkalarının kullanmaması gereken bir ilaçtır. 

Sup Gliserin Kansuk Ne İçin Kullanılır;

İçerisinde on adet bulunan ilaç bir diğer adı ile fitil karton kutularda satış yapılmaktadır. Görüntü olarak açık sarı renkli homojen bir görünüme sahiptir. İçerisindeki gliserin suyu absorse edici bir etkiye sahiptir. Fitil şekilde rektuma yani makat içerisine uygulanması ile kısmen kaydırıcı bir etkiye sahip olması ve kısmen de lokal uyarma sonucunda dışkılamayı kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. Basit kabızlık rahatsızlıkların giderilmesinde dışkı yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır. 

Sup Gliserin Kansuk' un Kullanılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

İlaç yalnızca makat yolundan uygulanması gereken bir ilaç olup, yutulmaması gerekir. Kazara yutulması durumunda yutan kişilerin derhal doktora başvurması gerekir. Ayrıca karın ağrısı, kusma, bulantı, yırtık makat çevresinde yarık ve basur gibi yara hali almış durumlarda kullanılmaması gerekir. Bunların dışında etkin maddeye veya yardımcı maddelere alerjik reaksiyonlar gösteriyor ise yine kullanılmaması gerekir. Sup Gliserin Kansuk'un kullanılması esnasında sık kullanma ve uzun süre kullanma gibi durumların dışkılama da alışkanlık sorunları meydana getirebilmesinden ötürü verilen tavsiye şeklinde kullanılması gerekir. O yüzdende ilacın tavsiye edildiği şekilde kullanılması küçük çocuklar için önemli bir ayrıntıdır. 

Sup Gliserin Kansuk ilacının makattan uygulanmasından dolayı ilaç direk kan dolaşımına geçmez bu yüzdende içecek ve yiyecekler ile herhangi bir etkileşim içerisine girmez. 

Sup Gliserin Kansuk' un Kullanım Şekli;
 • İki yaş altı çocuklar doktor tavsiyesi ile kullanabilir. 
 • İki yaştan daha küçük bebeklerde ise fitil iki parçaya ayrılarak kullanılmalıdır. 
 • İki altı yaş arasında olan çocuklarda ise önerilen şekilde günde bir doz kullanılmalıdır. 
 • Altı ile on iki yaş aralığında ise yine günlük kullanım olan tek doz uygulanmalıdır. 
 • Doktorunuz tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde yukarıda belirttiğimiz şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. 
Sup Gliserin Kansuk, büyüklerde kullanılabilen bir fitil olup ilacın uygulanma şekli makata yerleştirilme şeklinde olur. İster küçük çocuk olsun ister yetişkin her kişinin kullanırken makat içerisine yerleştirmesini dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Böylelikle bu fitilin kullanımı kişilerin dışkılama işlevini yapmasını kolaylaştırır. Sağlıkla kalın. 
]]>
Vegetable Gliserin https://www.gliserin.org/vegetable-gliserin.html Sat, 17 Nov 2018 12:19:01 +0000 Vegetable gliserin; Bitkisel gliserin (VG) olarak bilinmektedir. Hafif bir tadı ve yoğun yapısı vardır. Bitkisel gliserin bir şeker alkolüdür. İçerdiği hidrofilik alkolik hidroksil grupları suda kolayca erimesini sağlamaktad Vegetable gliserin; Bitkisel gliserin (VG) olarak bilinmektedir. Hafif bir tadı ve yoğun yapısı vardır. Bitkisel gliserin bir şeker alkolüdür. İçerdiği hidrofilik alkolik hidroksil grupları suda kolayca erimesini sağlamaktadır. Nemlendirme özelliği bulunduğundan kişisel bakım ürünlerinde ve aynı zamanda bir çok farklı sektörde kullanımı oldukça yaygındır. Hacminin 4 katına kadar suyu içinde hapseder.

Veggetable gliserinin özellikleri:
 • Renksiz ve kokusu yoktur.
 • Bitkise gliserin doğal yollardan üretilir ve bitkisel yağlardan üretilir.
 • Kaynama noktası yüksektir.
Vegetable gliserinin kullanım alanları:
 • Şeker yerine kullanılmaktadır. Kalorisi sofra şekeri ile aynıdır. Ancak kanda ki şeker oranını asla yükseltmez. Sukrozun tatlılık oranının %60'ına denk gelir.
 • E 422 koduyla gıda katkı maddesi olarak kullanılır.
 • Düşük yağlı yiyeceklerde dolgunlaştırıcı, likörlerde yoğunlaştırıcı olarak kullanılır.
 • Gıda ve içeceklerde, çözücü ve tatlandırıcı olarak kullanılır. Gıdaların korunmasına yardımcı olur. Yapısından dolayı gliserin hacminin 4 katı suyu absorbe eder. Bu yüzden gıdalarda örnek olarak yufka, dondurma ve hazır keklerde nemlendirici olarak kullanılır. 
 • Eczacılıkta öksürük şuruplarında kullanılır.
 • Şeker hastalığında dıştan deriye uygulanan merhemlerde kullanılır.
 • Kişisel bakım ürünlerinde ağız gargaralarında, diş macunlarında cilt bakım ürünlerinde kullanılır.
 • Kabızlıkta fitil olarak kullanılır.
 • Nargile tütünlerinde nem tutucu olarak kullanılır.
 • Mum yapımında kullanılır.
 • Sabun yapımında ikinci maddedir.
 • Donmayı geciktirici özelliği vardır.
Kanıtlanmış sağlığa zararlı hiçbir yan etkisi yoktur.
]]>
Kulak Temizleme Gliserin https://www.gliserin.org/kulak-temizleme-gliserin.html Sun, 18 Nov 2018 01:07:47 +0000 Kulak temizleme gliserin, gliserin kulak damlası ile kulak temizliğinin daha rahat ve acı duymadan yapılması mümkün. Kirden kaynaklanan kulak ağrılarında, işitme problemlerinde ve kulak kirinden kaynaklanan bi Kulak temizleme gliserin, gliserin kulak damlası ile kulak temizliğinin daha rahat ve acı duymadan yapılması mümkün. Kirden kaynaklanan kulak ağrılarında, işitme problemlerinde ve kulak kirinden kaynaklanan birçok nedende gliserin kulak damlası hiç düşünülmeden tercih edilmelidir. Kirleri yumuşatır ve çok hızlı bir biçimde temizler. Gliserin tarzı kulak damlaları açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmesi gereken damlalardır. Kulak ile el temizliği yapıldıktan sonra damlayı kullanmaya başlaya bilirsiniz. Saklamak istiyorsanız eğer saklama koşullarını iyice öğrenmek zorundasınız  aksi taktirde herhangi  bir bozulma sonucunda kullanıldıktan sonra istenmeyen sonuçlar ortaya çıkara bilir o yüzden iyi muhafaza edilmesi lazım ya da kısa sürede bitirilmesi lazım. Kulağınıza soğuk olarak damlatmanız uygun bir damlatma biçimi değildir. Soğuk bir şekilde kulak damlası kullanırsanız başınız dönebilir ya da bayılma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden saklama koşullarına mutlaka uyulması gerekmektedir.

Gliserin içeriğinde bulundurduğu hayvansal ve bitkisel yağlar sayesinde çok yüksek bir nemlendirme özelliğine sahiptir. Gliserin hacminin 5 katı suyu bertaraf edebilir. Gliserin kulak temizleme dışında yüzlerce farklı alanlarda kullanılmaktadır. Orta ve dış kulak enfeksiyonlarının sebep olduğu şiddetli kulak ağrıları şikayetlerinde kulağa iki üç damla gliserin damlatılması ağrının şiddetine anında etki eder ve kişinin rahatlamasına yardımcı olur.   Kulak temizleme için olsun kulak ağrılarında olsun gliserin kullanmadan önce muhakkak doktorunuza başvurmanız ve doktor kontrolünde bu damlayı kullanmanızı öneririm. Konumuza dönecek olursak gliserinin yüzlerce kullanım alanı olduğu aşikar kulak temizliği için önerile bilecek en faydalı damla olan gliserin orta ve dış kulak yolu kirlenmelerin de ve iltihaplarından kaynaklanan tıkanmaları açmada en iyi yöntemdir. Gliserin kulak damlası kulak kirini yumuşatıp kendiliğinden dökülmesine yardımcı olur bu işlem acısız gerçekleşir ve hiçbir riski yoktur tabi ki doktor kontrolünde yapıldığı taktirde.

Gliserin kulak temizleyici kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Gliserin kulak damlası doktorunuz tarafından tavsiye edilen ve kulakları temizlemeden önce yumuşatmak maksadıyla kullanılan damladır. Yumuşatıcı olarak da bilinmektedir. Gün içerinde 4 defa ve 15 kere damlatılacak biçimde kullanılır. Kullanım dozuna mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir aksi taktirde kulak içerinde aşınmaya sebep olabilir. Gliserin kulak damlasını kullandıktan sonra ve kulağınızdaki kirler yumuşadıktan sonra mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Gliserin kulak damlasını kullandığınız zaman baş dönmesi veya işitme sorunu yaşayıp yaşamadığınızı teyit ediniz. Kullanmaya başladığınız tarihten itibaren gün tutunuz ve doktorunuzun verdiği süre zarfında damlayı bitirmeye özen gösteriniz. Bir önceki madde’de belirtiğim gibi doktorunuzun önerdiği dozajın üstüne kesinlikle çıkılmamalı. Gün içerinde kullandığınız zamanda hangi kulağa damlatmışsanız o kulak üste duracak biçimde 10 ile 15 dakika hiç pozisyon değiştirmeden beklemelisiniz.

]]>
Gliserin Yoğunluğu https://www.gliserin.org/gliserin-yogunlugu.html Sun, 18 Nov 2018 06:59:03 +0000 Gliserin yoğunluğu; gliserin hafif tatlı zehirleyici olmayan bir sıvıdır. Çözülme özelliğine sahiptir. Su ve alkol ile karışabilir. Gliserin başta tıbbi alanlarda olmak üzere eczacılık, bakım, temizlik ve dinamit yapım Gliserin yoğunluğu; gliserin hafif tatlı zehirleyici olmayan bir sıvıdır. Çözülme özelliğine sahiptir. Su ve alkol ile karışabilir. Gliserin başta tıbbi alanlarda olmak üzere eczacılık, bakım, temizlik ve dinamit yapımı gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Şurup kıvamında ve renksizdir. Hayvansal ve bitkisel yağ maddelerinin birleşiminden oluşmaktadır. İnsan derisine uygulandığı zaman yağların yapısına karıştığı görülmektedir. Gliserin diğer adıyla gliserol sıvı halde bunan bir polar organik alkoldür. Aseton gibi maddelerde çözülebilir. Saf gliserin 18 derece de erir ve 290 derece de birazı bozularak kaynar. 1948 de sabun imalatında kullanılmıştır ve hale kullanılmaya devam edilmektedir. Gliserin yoğunluğu göz ile bakıldığı zaman su gibi dursa da şerbet kıvamındadır. Gliserin formülü; CH2OH-CHOH-CH2OH şeklindedir. Gliserin eter, karbonsülfür ve benzende çözülmemesine rağmen suda her oranda çözülebilir. Yanıcı özelliği bulunmaktadır. Ağırlığından fazla nemi tutar ve çok düşük sıcaklıklarda sıvı kalma özelliğine sahiptir. Gliserinin yoğunluğu ise 1.26/cm3'tür. Ham gliserinin yoğunluğu da 1,05/cm3'tür. Gliserinin ph değeri 10 ile 11 arasındadır.

Gliserinin içeriği;
 • Gliserin %35 oranında içerir
 • Metanol %20 oranında içerir
 • Yağ %30 oranında içerir
 • Su %10 oranında içerir
 • Sodyum tuzlarını %5 oranında içerir
Gliserinin kullanıldığı alanlar;
 • Tütünün nem oranını ayarlamada
 • Matbaacılıkta
 • Şekerlemede
 • Jelatin kağıtlarını yumuşatmada
 • Dinamit yapımında
 • Şeker hastalarının tedavisinde
 • Kozmetik ve bakım ürünleri endüstrisinde
 • Tekstilde
 • Temizlik ürünlerinin üretiminde
 • Eczacılıkta
]]>
Kulak Tıkanması Gliserin https://www.gliserin.org/kulak-tikanmasi-gliserin.html Mon, 19 Nov 2018 06:30:15 +0000 Kulak tıkanması gliserin, vücudun önemli organlarından biri olan kulağın birtakım nedenlerden ötürü tıkanması ile bu rahatsızlığı gidermek için gliserin maddesinin bu alana uygulanmasıdır. Her yaştan insan kulak tıkanıkl Kulak tıkanması gliserin, vücudun önemli organlarından biri olan kulağın birtakım nedenlerden ötürü tıkanması ile bu rahatsızlığı gidermek için gliserin maddesinin bu alana uygulanmasıdır. Her yaştan insan kulak tıkanıklığı yaşayabilir. Birçok kişiyi etkileyen bu sorun özellikle soğuk algınlığı sebebiyle yoğun olarak ortaya çıkar. Dış ve orta kulak iltihabının yüz göstermesiyle geçici süreli işitme kaybının yaşanması muhtemeldir. Çocukların vücut dirençleri düşük olduğu için kulak tıkanıklığı problemine sık rastlamaları kaçınılmazdır. Söz konusu dış ve orta kulak iltihabı dışında farklı sebeplerden dolayı tıkanıklık meydana gelebilir. Kulak içerisinde kanama, dış çevreden herhangi katı ve sıvı maddenin kulak içerisine temas etmesi, kulak zarlarının baskı ile zarar görmesi, uygunsuz çubuklar ile kulağın karıştırılması ve kafa tası kısmının zarar görmesiyle birlikte bu noktadan kulak kısmına yönelik sıvı çıkışı kulak tıkanmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda meydana gelen kulak tıkanması gliserin maddesi ile tedavi edilebilir. Olası kulak tıkanması rahatsızlığında öncelikle doktor muayenesinin yapılması ve gliserin tavsiyesi varsa bu maddenin kullanımı doğru olacaktır. Önerilmeyen gliserin kulak tıkanması için asla bilinçsizce uygulanmamalıdır. İhmal edilen kulak tıkanıklığı sorunu kulak enfeksiyonuna ve geçici veya kalıcı işitme kaybına yol açar.

Yetişkinlerin kendi veya başkalarının kulak tıkanıklıkları için gliserini aşırı miktarda kullanması çözüm yolundan ziyada baş edilemeyecek sağlık sorunları oluşturmaktadır. Bu hususta yanlış uygulamalardan kaçınıp atılan her adımda mantıklı bir şekilde davranmak kulak sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Kulak tıkanması gliserin ile nasıl temizlenir

Herhangi bir sebepten kaynaklanan kulak tıkanıklığının giderilmesi için hekim önerisiyle gliserin damlası aracılığıyla temizlemek mümkündür. Bunun için eczaneden temin edilen pamuklu tıbbi amaçlı kulak çubukları ile gliserin damlatılan kulağın dışa yakın kısmı kirlerden arındırılır. Gliserin ile kulağı temizlerken kirin iyice kulağın iç kısmına itilmesi alerjik reaksiyon, sinüzit ve kulakta sıvı birikmesine yol açabilir.
]]>
Gliserin Pure https://www.gliserin.org/gliserin-pure.html Mon, 19 Nov 2018 23:11:13 +0000 Gliserin pure, tıp ve eczacılık alanında kullanılan tıkanıklığı gideren bir kulak damlasıdır. Bu ilacın içerisinde bitkisel veya hayvansal organik yağ bulunmamaktadır. Bazı gliserinin içeriği kimyasaldır. Gliserin bir şeke Gliserin pure, tıp ve eczacılık alanında kullanılan tıkanıklığı gideren bir kulak damlasıdır. Bu ilacın içerisinde bitkisel veya hayvansal organik yağ bulunmamaktadır. Bazı gliserinin içeriği kimyasaldır. Gliserin bir şeker alkolü niteliğinde olup kaynama noktası oldukça yüksektir. Gliserin pure, son derece yüksek nemlendirici özelliğine sahiptir. Bu maddenin kıvamı yoğun akışkan haldedir. Orta ve dış kulak noktalarının bakteri ve virüslerle enfeksiyon kapması olası bir durumdur. Dış kulak yolunda meydana gelen cildin salgısıyla bu kısımda kir birikimi başlayarak kulakta tıkanıklık oluşur. Buna yönelik kulak dış tarafı temizlenmek istenildiğinde herhangi bir cisim yerine hekim eşliğinde tavsiye edilen gliserin pure kullanımı daha sağlıklı olacaktır. Söz konusu bu maddenin kullanımından bir süre sonra tıkanıklığa sebep olan salgı yumuşayıp akıcı hale gelir. Tıbbi tedavi amaçlı kullanılan pamuklu çubuk aracılığıyla görünen kirlerin temizlenmesi gerekir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken nokta kulağın iç kısımlarına kadar uygulama yapmamaktır. Gliserin purenin aşırı kullanımı cilt üzerinde zarar teşkil edebilir. Bu yüzden kullanım kılavuzuna ait talimat dikkatli bir şekilde yerine getirilmelidir.

Gliserin purenin saklama koşulları 

Sağlık bakımından oldukça değerli olan bu tıbbi ürünün uygun şartlarda muhafaza altına alınması fayda sağlaması yönünde önemlidir. Özellikle yüksek sıcaklık ve aşırı soğuk herhangi bir alanda tutulmamalıdır. Belirli oda sıcaklığı dışında bozulma gösterebilir. Ayrıca gliserin pure kullanıldıktan sonra kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Aksi takdirde virüs ve bakteri barındırıp enfeksiyon durumuna ortam hazırlar. Aşırı nemli alanlarda bırakılmamalıdır. Bunun yanı sıra içerisine katkı maddesi hiçbir şekilde eklenmeden saf haliyle doğru koşullarda saklanması uygun olacaktır.
]]>
Gliserin İyot https://www.gliserin.org/gliserin-iyot.html Tue, 20 Nov 2018 04:37:54 +0000 Gliserin İyot: farklı iki maddedir. Gliserin; Diğer adı gliserol olan, hafif tatlı, zehirli olmayan, polar organik, trihidroksi alkol içeren bir maddedir. Su ve alkolle- etanolle karışabilir. Kimyadaki formülü C3H8O3 'tür. R Gliserin İyot: farklı iki maddedir. Gliserin; Diğer adı gliserol olan, hafif tatlı, zehirli olmayan, polar organik, trihidroksi alkol içeren bir maddedir. Su ve alkolle- etanolle karışabilir. Kimyadaki formülü C3H8O3 'tür. Renksiz, kokusuz ve akıcı özelliğe sahiptir.( Yandığı zaman karbon çıkar ve koku oluşur.) Erime noktası 18 derece kaynama noktası 290 derecedir. Yoğunluğu 1,26 g/cm3 'tür. Bitkisel ve hayvansal kaynaklı olabileceği gibi kimyasal olarak da üretimi mevcuttur. Doğal olarak elde edilmesi güç olduğundan daha çok kimyasal olan şekli üretilmektedir. Kolay bulunabilir olması ve tatlı, kıvam arttırıcı olması bakımından birçok endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Özellikle sabun ve mum yapımında kullanılan gliserin, kağıt sanayisi, gıda, kozmetik  sanayisi, laboratuvarlarda  ve ilaç üretiminde de kullanılmaktadır. İyot: simgesi I2'dir. Atom numarası 53'tür. Periyodik cetvelde yer alan bir element olan iyot doğada deniz ve deniz ürünlerinde, bazı topraklarda ve minerallerde bulunmaktadır. İyot halojendir  (iki atomlu molekülden oluşmuştur) ve elektropozitif özelliğine sahiptir. Birçok canlı az da olsa iyot ihtiyacı duymaktadır. İnsan vücudunun da belli oranda iyoda ihtiyacı vardır. Gerekli miktarda iyot alınmadığı takdirde iyot eksikliği bir sağlık sorunu olabilmektedir. İyot ilaç yapımında, tuzda, antiseptiklerde, gıda içinde, boya sanayisi ve fotoğrafçılıkta kullanılmaktadır. İyot birçok elementle bileşik oluşturabilecek özelliktedir.

Gliserin iyot nerede kullanılır
 • Gliserin ve iyot karışım olarak daha çok ilaç yapımında  kullanılmakla birlikte doktor veya eczacılarda hazırlayabilmektedir.
 • Bademciklerin iltihaplanması durumunda (haricen) kullanılabilmektedir.
 • Diş etleri ve ağız mukozasına yarı sıvı veya sıvı olarak sürüldüğü bilinmektedir.
 • İyotun bakteri, virüs, bakteri ve sporları yok etme özelliğinde olması, gliserinin sıvı kıvamı sayesinde  iyodu tutması, gliserinle iyodun karıştırılarak yeniden formüle edilmesine imkan tanımıştır.
 • Veterinerler de hayvan ağız ve dişlerinde gliserin iyot karışımından elde edilmiş ilacı kullanabilmektedir.
 • Açık yara üzerinde kullanılmaması gerekir.
 • Bazı kuş hastalıklarında ( çiçek yarası gibi), gliserin iyot karışımının haricen kullanımının tavsiye edildiği bilinmektedir.
]]>
Bebeklerde Gliserin Kulak Damlası Kullanımı https://www.gliserin.org/bebeklerde-gliserin-kulak-damlasi-kullanimi.html Wed, 21 Nov 2018 02:29:42 +0000 Bebeklerde gliserin kulak damlası kullanımı; bebeklerin kulakları çok hassastır. Bu yüzden kulaklarını temizlerken hassas davranılmalıdır. Kulak temizliğinin daha rahat ve acı duymadan yapılmasın da gliserin kulak damlası terc Bebeklerde gliserin kulak damlası kullanımı; bebeklerin kulakları çok hassastır. Bu yüzden kulaklarını temizlerken hassas davranılmalıdır. Kulak temizliğinin daha rahat ve acı duymadan yapılmasın da gliserin kulak damlası tercih edilmelidir. Kirleri yumuşatır ve daha hızlı temizlenmesini sağlar. Gliserin kulak damlası açıldıktan sonra en kısa sürede tüketilmelidir. Saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Çok soğuk şekilde kullanılması tavsiye edilmez. Baş dönmesine sebep olabilir. Gliserin içinde bitkisel ve hayvansal yağlar bulunmaktadır. Yüksek bir derece de nemlendirme özelliğine sahiptir. Gliserin hacminden 4 kat daha fazla su hapsedebilir. Günde 3 kez ve 10 damla olarak kullanılmalıdır. Kullanılmadan önce uzman bir doktora başvurulmalıdır. Gliserin kulak damlası doğal kulak temizliği sağlar. Kulakta oluşan kirlilikten dolayı kulak tıkanmasına çözümdür. Dış kulak iltihabı için de kullanılmaktadır. Yumuşatıcı olarak da bilinmektedir. 

Bebeklerde gliserin kulak damlası kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler;
 • Kulağa sivri ve sert cisimler sokulmamalıdır.
 • Bebeği yıkarken kulağına su kaçmamasına dikkat edilmelidir. Bu durum dış kulak iltihabına sebep olabilir.
 • Gliserin kulak damlası açıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir.
 • Çok soğuk bir şekilde uygulanmamalıdır.
 • Fazla kullanımı zarar verebilir. 
]]>
Gliserin Kulağa Zarar Verir Mi https://www.gliserin.org/gliserin-kulaga-zarar-verir-mi.html Thu, 22 Nov 2018 02:09:40 +0000 Gliserin Kulağa Zarar Verir Mi, doğal bitkisel gliserinin kulak temizliğinin acı duymadan rahat bir şekilde yapılmasını sağlayarak fayda sağlar. Fakat gliserinin yanlış kullanımı kulak iç yapısına zarar verebilir. Ayrıca, yo Gliserin Kulağa Zarar Verir Mi, doğal bitkisel gliserinin kulak temizliğinin acı duymadan rahat bir şekilde yapılmasını sağlayarak fayda sağlar. Fakat gliserinin yanlış kullanımı kulak iç yapısına zarar verebilir. Ayrıca, yoğun kimyasal katkı içerikli gliserinin sentetik madde içermesi yan etkisi olarak kulağı olumsuz etkileyebilir. Gliserinin kulak kısmına direk teması uygun olmaz. Kulak yapısı için hazırlanmış olan pamuklu çubuklar eşliğinde gliserin damlatılarak bu alandaki kiri temizlemek mümkündür. Doğru kullanımıyla kulak içerisinde biriken mevcut kirleri yumuşatarak kısa sürede sonuç almanızı sağlar. Hekim kontrolü dahilinde tavsiye edilen gliserinin tedavi amaçlı kullanılması gerekir. Doktor muayenesi olmadan bilinçsizce gliserin kulağa zarar verir mi vermez mi demeden uygulama yapmak sağlık açısından zararlıdır. Öte yandan bu madde açıldıktan hemen sonra kısa sürede tüketilmelidir. Saklama şartlarının iyice öğrenilmesi ve düzgün bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Gliserin maddesinin çok soğuk olarak kulak dışı ve içinin temizleme aşamasında kullanımı iyi değildir. Aksi taktirde baş dönmesi ve bayılma oluşumuna sebebiyet verebilir. Gliserinin içerisinde bitkisel ve hayvansal yağlar bulunur. Yüksek seviyede cildi nemlendirici özelliğe sahiptir. Dış ve orta kulak enfeksiyonlarının sebep olduğu aşırı kulak ağrılarında gliserin tedavi amaçlı hizmet etmektedir. İşlem aşamasında doktorun kontrolü ve onayı olmadan herhangi bir şekilde kullanım yöntemi zararlıdır. Kulak içi rahatsızlıklarında iltihap sonucu bu bölgenin tıkanması ciddi hastalıklara da neden olabilir.  Gliserinin bilinçli kullanımı hakkında önlem alınması fayda sağlayacaktır.

Gliserin kulağa nasıl kullanılır 

Hekim önerisi ile temin edilen gliserin kulak temizliği aşaması kısmına geçmeden önce iki veya en fazla üç damla halinde kulak bölümüne damlatılarak birkaç dakika içinde kir ya da iltihapların yumuşaması sağlanmalıdır. Ardından tıbbi kulak temizleyici pamuklu çubuklar ile kulağın dış çevresindeki yumuşayan kirler yavaş bir şekilde temizlenmelidir. Kulağın iç kısmına kadar ilerlemek doğru değildir. Bu hususa dikkat edip hassas bir halde gliserinle kulak iç ve dış kısmının düzenli olarak tedavi edilmesi iyileşmeye hız kazandıracaktır.
]]>
Gliserin Ağız Damlası https://www.gliserin.org/gliserin-agiz-damlasi.html Thu, 22 Nov 2018 16:18:04 +0000 Gliserin ağız damlası, gliserin tıp ve eczacılık dalında sıkça kullanılan bir üründür. Gliserin onarıcı yönüyle çokça gündeme gelmektedir. Sıvı formda olan gliserin zehirli değildir ve hafif tatlıdır. Bir diğer adı Gliserin ağız damlası, gliserin tıp ve eczacılık dalında sıkça kullanılan bir üründür. Gliserin onarıcı yönüyle çokça gündeme gelmektedir. Sıvı formda olan gliserin zehirli değildir ve hafif tatlıdır. Bir diğer adı gliserol olan gliserin özellikle bebeklerin ağzındaki pamukçuk denilen yaraları geçirmek için ağız damlası olarak kullanılır. 

Gliserin ağız damlası bebeklerde olduğu gibi yetişkinlerde de ağız yaralarına kullanılmaktadır. Gliserin onarıcı özelliği ile ağızdaki yaraları geçirmekte etkilidir. Gliserin bir çok alan da kullanılmaktadır. Gliserinin nem tutucu özelliği de bulunmaktadır. Gliserin şeker yerine de kullanılmaktadır. Bu özelliği ile şeker hastalarının tedavisinde kullanılır. Gliserin ağız damlası ağız yoluyla alınmalıdır. Açıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bebeklere veriliş şekli olarak isterseniz bebeğinizin içeceklerine de karıştırabilirsiniz. Uzmanların tavsiyesi olabildiğince ek gıda karıştırılmadan verilmesidir. Bu etkisini daha hızlı bir şekilde gösterir.

Gliserin ağız damlası faydaları
 • Yaraları geçirir.
 • Bebeklerin ağızlarında anne sütünden kaynaklı oluşan pamukçukların geçmesini sağlar.
 • Onarıcı bir özelliği vardır.
 • Hızlı ve etkili bir çözümdür.
]]>
Gliserin Cam Temizliği https://www.gliserin.org/gliserin-cam-temizligi.html Fri, 23 Nov 2018 12:05:29 +0000 Gliserin Cam Temizliği, Gliserinle camlarınızın pırıl pırıl olacağını biliyor muydunuz Ev işlerinin arasında en korkulan işlerinden biri olan cam temizliği bütün bayanların korkulu rüyasıdır. Hele birde camlar büyük ve Gliserin Cam Temizliği, Gliserinle camlarınızın pırıl pırıl olacağını biliyor muydunuz Ev işlerinin arasında en korkulan işlerinden biri olan cam temizliği bütün bayanların korkulu rüyasıdır. Hele birde camlar büyük ve apartmanın en üst kısımlarında oturuyorsanız cam silmek iyice kabusa dönüşebilir. Camların yetişemediğiniz kısımlarını bir sopa yardımı ile silmek zorunda kalırsınız. Cam temizliğinde denemediğiniz deterjan kalmamıştır. Çoğu bayan sirke, çamaşır suyu, cam silme ilaçlarını kullanmasına rağmen camları istediği temizliğe ve parlaklığa ulaşmamaktadır. Gliserin birçok alanda kullanılmaktadır. Tıbbi alanda kullanılması dışında temizlik ve bakım alanlarında da kullanılmaktadır. Gliserin içinde bulundurduğu maddeler sayesinde nem tutucu özelliği barınmaktadır. Cam temizliğinde gliserin kullanmak camlarınızın daha iyi bir şekilde temizlenmesini ve inatçı lekelerin çıkmasını sağlayacağı gibi camınızda oluşan çiziklerin de zamanla geçmesini sağlayacaktır. Gliserin bir yandan da içinde bulundurduğu maddeler sayesinde camınızın uzun bir süre kirlenmemesini sağlayacağı gibi kalıcı bir parlaklıkta verecektir.

Gliserinin cam temizliği kullanılımı

Evinizde bulunan bir sprey şişesinin içerisine 4 su bardağı suyu koyunuz. Suyun içerisine 1 çay kaşığı gliserinin ilave ediniz. Daha sonra bu karışımı çalkalayarak karıştırınız. Camlarınıza sıktıktan sonra yumuşak nemli bir bezle siliniz. Daha sonra başka bir temiz bez ile kurulama işlemini yapınız. Camlarınızı gliserinle temizledikten sonra başka bir temizlik ürünü kullanmayınız. Bu gliserinin etkisini kaybetmesine ve camınızda leke olmasına neden olacaktır.

Gliserin cam temizliğinde avantajları;
 • Camınızda leke kalmasını engeller.
 • Uzun süre kalıcı temizlik sağlar.
 • Camlarınız daha parlak görünmesini sağlar. 
 • Soğuk havalar da içten oluşan buharlaşmaya, gliserin nem tutucu özelliği sayesinde engel olur.
 • Camlarınız da oluşan çiziklerin zamanla geçmesini sağlar.
 • Gliserini banyo ve duşa kabinler de oluşan kireçlenmeye karşıda kullanabilirsiniz.
]]>
Gliserin Faydaları https://www.gliserin.org/gliserin-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 08:00:24 +0000 Gliserin faydaları; Gliserinin kimyasal açıklaması, polar organik bir trihidroksi alkoldür. Yani yağlı maddelerin sabunlaşma olayı esnasında meydana çıkan bir maddedir. Sıvı formda olan gliserin kokusuz, renksiz, şekerli şurup Gliserin faydaları; Gliserinin kimyasal açıklaması, polar organik bir trihidroksi alkoldür. Yani yağlı maddelerin sabunlaşma olayı esnasında meydana çıkan bir maddedir. Sıvı formda olan gliserin kokusuz, renksiz, şekerli şurup kıvamında hafif tatlıdır. Gliserin su ve alkolle karışır, asetonun içerisinde çözünür, ayrıca katılaşması zor bir maddedir. Kaynama noktası oldukça yüksek bir şeker alkolüdür. Doğal yollardan ve petrokimyasal yollardan gliserin elde edilebilir.

Gliserin çeşitleri
 • Bitkisel 
 • Hayvansal 
İki çeşidi bulunmaktadır. Cilt ve saç bakımı için bitkisel gliserin daha uygundur. Toksik madde içermez ve bitkisel ürün olduğundan hassas ciltler için uygundur. Gliserin hacminin 4 katı suyu absorbe edebilir. Günümüzde bu madde yaklaşık 1500 farklı kullanımı vardır. Gliserinin en çok kullanıldığı alanlar; gıda sektörü, ilaç sektörü, kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Gliserinin faydaları:
 • Gliserin ağız yoluyla alındığında bağırsakları yumuşatıp ishal yapar. Ayrıca fitil olarak da kullanılmaktadır.
 • İdrar yolları hastalıklarında ve böbrek taşlarında fayda sağlamaktadır.
 • Safra yolları bozukluklarında iyi bir ilaçtır.
 • Küf lekesi ya da mürekkep lekesi gibi çıkması zor lekelerin üzerine uygulandığında lekenin çıkmasını kolaylaştırır.
 • Şiddetli kulak ağrısı şikayetlerinde kulak içine bir kaç damla gliserin damlatılması yarar sağlamaktadır. Fakat doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
Gliserinin cilde ve saça faydaları:
 • Cilt sorunları tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Cildin pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Hücre olgunlaşmasını destekler.
 • Cilt yapısını besler.
 • Etkili bir nemlendiricidir.
 • Ciltte detoks etkisi yaratır.
 • Saçların nemini korur.
 • Saçların uzamasını sağlar.
 • Saçlarda kepek sorununu kontrol altına alır.
 • Saçlarda oluşan bit sorunu için de kullanılmaktadır.
]]>
Miraderm Gliserin https://www.gliserin.org/miraderm-gliserin.html Sat, 24 Nov 2018 14:42:39 +0000 Miraderm Gliserin, Esmira sağlık ürünleri listesinde, sağlıklı yaşam amaçlı hazırlanmış ürünler arasında yer almaktadır, Esmira sağlık ürünleri içinde Miraderm Gliserin, bit spreyi, burun damlası, burun spreyi, Miraderm Gliserin, Esmira sağlık ürünleri listesinde, sağlıklı yaşam amaçlı hazırlanmış ürünler arasında yer almaktadır, Esmira sağlık ürünleri içinde Miraderm Gliserin, bit spreyi, burun damlası, burun spreyi, çinkooksit krem, likit cilt temizleyici, pudra, badem yağı, gazlı bez, bandaj, sargı bezi, nasır bandı, vitamin hap ve damlaları, balık yağı, yara merhemi, farklı bitki çayları, şase probiyotik içecekler, oksijenli su, okyanus suyu gibi ürün yelpazesi oldukça geniş olan bir firmadır. Bu marka, çevreye ve doğaya önem verdiklerini, yasalara ve ahlaki kurallara uygun davrandıklarını  belirten bir firma olarak piyasada yerini almıştır. Esmira sağlık ürünleri müşterilerine kaliteli ürünler sunmayı hedef almaktadır ve güvenilir hizmet yarışında bütün çalışanlarıyla bayrağı yukarı taşımayı kendilerine hedef edinmektedir.

Miraderm Gliserinin %100 saf bitkisel gliserin kaynaklı olduğu belirtilmiştir. Kulanım amacı olarak, kulak tıkanıklığında kulağa damlatılarak kulak kirlerinin yumuşatılması için uygun olarak hazırlanmıştır. Aynı zamanda saçı besleme ve cilt yumuşatma özellikleri de vardır. Miraderm gliserin de diğer kulak damlaları gibi özellikle kulağa su kaçması sonucu oluşan basit kulak tıkanıklıklarında tercih edilmektedir. Kulakta oluşan tıkanıklıklar bu miraderm gliserin damlatılırsa açılabilir. 

Kulak damlası şu şekilde damlatılır Yan ve düz bir pozisyonda uzanılır. Kulak damlasından 2 damla damlatılır. Bir dakika bekledikten sonra  kalkılarak ters yöne baş eğilir. Daha sonra kulak dıştan kurulanabilir. Gliserin kulak içindeki tıkanıklığı açarak kirin çıkmasını kolaylaştırır. Birçok sağlık sorununda olduğu gibi kulakla ilgili sorunlarda da mutlaka doktora danışmak gereklidir.
]]>
Gliserin Yüze Sürülürmü https://www.gliserin.org/gliserin-yuze-surulurmu.html Sat, 24 Nov 2018 21:02:31 +0000 Gliserin Yüze Sürülür mü, Gliserin, özellikle kış aylarında cilde yoğun nem kazandırmak için sürülen, rüzgarın ve soğuk havanın cilde temas etmesini engelleyen yoğun bir nemlendirici olarak kullanılır. Gliserin cil Gliserin Yüze Sürülür mü, Gliserin, özellikle kış aylarında cilde yoğun nem kazandırmak için sürülen, rüzgarın ve soğuk havanın cilde temas etmesini engelleyen yoğun bir nemlendirici olarak kullanılır. Gliserin cildini kurumasını engellediği gibi nemini kaybeden cildinde esnekliğini geri kazandırır. Bu nedenle soğuk havaya en çok maruz kalan yüz ve el için gliserin kullanılmaktadır. Nemini kaybeden yüzde esneklik azalır ve çatlaklar oluşur. Bu nedenle cilde canlılığını kazandırmak ve bu durumu hafifletmek için cildi yoğun nemlendiriciler ile beslemek gerekir. En iyi yoğun nemlendirici içeren gliserin oldukça etkili bir çözüm olmaktadır. Gliserinin cilde uygunluğu yapılan dermatolojik testler ile kanıtlandığından yüz içinde gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Üstelik gliserin yüzde deri altında yaşayan dokuların yenilenerek, onarılmasını da sağlamaktadır. Nemi emerek yüzün nem tutması için de kullanılmaktadır. 

Gliserin Yüze Sürülür mü, Faydaları Nelerdir

Gliserin Yüze Sürülür mü, Gliserin ciltte leke oluşumunu etkilediği için yüze kullanımı da oldukça faydalıdır. Özellikle kuru ciltler üzerinde etkili olan gliserin yağlı olan ciltlerde de kullanılmaktadır. Kış aylarında soğuk havalardan en çok etkilenen yüz, gliserin desteği ile soğuk ve sert havanın etkisinden korunmaktadır. Böylelikle daha pürüzsüz ve sağlıklı bir yüze kavuşmak mümkündür. Ayrıca gliserin yüzde oluşan sivilce, siyah nokta ve akne gibi cilt sorunlarının da giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Yoğun bir nemlendirici olduğu için yağlı olan ciltlerin yüzleri için kullanılması pek önerilmeyen gliserin, bakteri ve kirin yüzden arındırılması için kullanılır. Yüz için kullanılan gliserin eczanelerde ve kozmetik ürün satılan bir çok mağazada krem, sabun veya losyon olarak satılmaktadır. Cildi sabun ile iyice bol su ile yıkayıp, yüzü arındırdıktan sonra koruyucu olarak ve nemlendirmek için gliserin içeren krem veya losyon sürebilirsiniz. 
]]>
Gliserin Zararları https://www.gliserin.org/gliserin-zararlari.html Sun, 25 Nov 2018 12:35:23 +0000 Gliserin Zararları, cilt ve saç bakımı, vücutta oluşan iltihap ve kirlerin giderilmesi için tıbbi yönde kullanılan bu maddenin faydasının yanı sıra birtakım yan etkileri de vardır. Kozmetik ürünlerinin içerisinde de yer alan Gliserin Zararları, cilt ve saç bakımı, vücutta oluşan iltihap ve kirlerin giderilmesi için tıbbi yönde kullanılan bu maddenin faydasının yanı sıra birtakım yan etkileri de vardır. Kozmetik ürünlerinin içerisinde de yer alan gliserin tüm vücut alanı için kullanılabilir niteliğe getirilmiştir. Gliserin yağlı maddelerin sabunlaşma olayı esnasında ortaya çıkar. Renksiz, kokusuz, şekerli, yakıcı ve belirli kıvamda bir sıvıdır. Katı hale getirilmesi sadece sabun içeriğinde hal alır. Suda eriyebilen bir maddedir. Gliserinin cilde uygulanmasıyla kuru deri yumuşar ve çatlaklar giderilir. Fakat aşırı kullanımı halinde yağlı bir cilt oluşumu kaçınılmazdır. Tıbbi anlamda romatizma ve kulak ağrılarını giderme göreviyle yarar sağlamasının yanı sıra yüksek dozda faydalanılması sağlık bakımından sorun teşkil eder. Cilt üzerinde nem etkisi yarattığı için aşırı nemli el veya vücutta şişlik oluşabilir. Gliserin zararları birçok sebep ile birlikte önemli sorun niteliği de taşımaktadır. Bu maddenin üretim tarihi ve son kullanma tarihi arasındaki zaman farkının uyumlu olmaması durumunda faydadan çok zarar sağlar. Öte yandan gliserin tüketildiğinde kapağı açık kalmışsa içerisinde bakteri ve virüs oluşumu yüz gösterir. Bulaşıcı hastalığa sahip bir kişinin gliserin maddesini kullanmak olası bir sağlık problemi yaşanmasına ortam hazırlar. Ayrıca gliserinin içerisine katkı maddesi eklemesi oldukça zararlıdır. Bitkisel ve hayvansal gliserin kimyasal sentetik madde karışımlı gliserin türüne oranla daha sağlıklıdır.

Sigara içeriğindeki gliserin maddesi kullanıldığında dumanıyla birlikte dışarı atıldığından solunum yollarının tahrişine neden olur. Uygun çalışma koşullarında üretilmeyen gliserin tüm vücut sağlığını tehlike altında bırakır. Bununla birlikte aşırı ısıya ve soğuğa maruz kalan gliserin cildi olumsuz yönde etkiler. Bu maddenin direk göz organına aşırı miktarda temas ettirilmesi görme kaybına kadar yol açabilir. Kozmetik ürünler olan sabun, şampuan, el ve vücut kremleri içerisindeki söz konusu bu madde yeterli seviyede kullanılmayıp doz miktarı üst seviyede tutulursa hassas ciltler için ciddi alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir.

Gliserin zararları ile mücadele 

Cildi nemlendiren ve kirleri temizleme görevini yerine getiren bu maddenin doğru bir şekilde kullanımı ile zarar en az düzeye indirgenir. Özellikle uzman bir hekim kontrolüyle ve tavsiyesi üzerine gliserin kullanımı yapılmalıdır. Aksi durumda gliserin zararları ile mücadele etmek zorlaşacaktır. Tüketicilerin dikkat etmesi gereken hususlardan biri de saf şeffaf halde gliserin temin etmeleridir. Olası bir zarar halinde beklemeden doktora başvurulması da önemli seçenekler arasındadır. Bebeklerden uzak tutulması sağlık açısından oluşabilecek zararları önleyici bir nitelik kazandırır. Cilt üzerinde yan etki oluşturduğunda temiz saf su ile o alanın yıkanması gliserin zararı ile mücadele etmek için önem teşkil edecektir.

Bitkisel Gliserin Zararları Nelerdir;

Bitkisel Gliserin Cilde Uygulandığında: Gliserini cildinize  bakım yapmak için uyguladığınızda cildiniz biraz yapış yapış olacaktır. Başka losyonlarla birlikte kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Dışarı çıkacağınız zaman üzerindeki fazlalığı almanız gerekmektedir. Çünkü; yapışkanlık dolayısı ile  tozlar ve kirler cildinizin üzerine yapışacaktır bu nedenle iyice durulanmayan cilt üzerinde gliserin yarar yerine zararlı olacaktır. Ayrıca cildinize bakım yapmak için gliserini direk olarak kullanmamalı su ile ayrıştırarak kullanmalısınız ve uyguladığınız zaman cildinizde uzun süre bekletmemek gerekmektedir. Alerjik reaksiyon gösterebilmektedir.

Bitkisel Gliserin Dişlere Uygulandığında: Gliserin diş macunlarına hamurumsu kıvam vermesi nedeni ile katılmaktadır. diş macununun çok küçük oranda yutulması tehlikeli olacağından dolayı gliserinli diş macunlarının 28 kez ağzı durulama sonrasında durulanmış olacaktır.
Gliserin Kulak Damlası Prospektüs https://www.gliserin.org/gliserin-kulak-damlasi-prospektus.html Mon, 26 Nov 2018 03:32:04 +0000 Gliserin Kulak Damlası Prospektüs, Gliserin kulak damlası, kulak temizliğinin daha rahat ve acı çekmeden temizlenmesinde gliserin kulak damlası tercih edilir. Kulak kirlerini yumuşatır ve hızlı bir biçimde sonuç almanızı sağla Gliserin Kulak Damlası Prospektüs, Gliserin kulak damlası, kulak temizliğinin daha rahat ve acı çekmeden temizlenmesinde gliserin kulak damlası tercih edilir. Kulak kirlerini yumuşatır ve hızlı bir biçimde sonuç almanızı sağlar. Gliserin kulak damlası özellikle açıldıktan sonra kısa zamanda kullanılması önerilir. El ile kulak temizliği yapıldıktan sonra gliserin kulak damlasını kullanabilirsiniz. Gliserin kulak damlasını saklama koşullarını kısa zamanda öğreniniz. Gliserin kulak damlasını kulağa direk soğuk bir biçimde damlatılması önerilmez. Gliserin kulak damlasını çok soğuk uygularsanız başınız dönebilir yada bayılma gibi olaylar yaşayabilirsiniz. Gliserin kulak damlasının içerisinde bitkisel ve hayvansal yağlar bulunur. Yüksek nemlendirme özelliğine sahiptir. Gliserin kulak damlası hacmin tam 4 katı suyu absorbe eder. 

Gliserin Kulak Damlası Kullanım Alanları

Gliserin kulak damlası günümüzde bilinen yaklaşık 1500 farklı kullanım alanı vardır. Orta ve dış kulak enfeksiyonlarının sebep olduğu şiddetli kulak ağrısı şikayetlerinde kulak içerisine bir kaç damla gliserin kulak damlası kullanılınca oldukça yararlıdır. Tabi bu yapılan uygulamalar doktor kontrolünde ve onayı olması gerekir. Gliserin kulak damlası ayrıca kulak kirinin temizliği içinde kullanılır. Orta kulak ve dış kulak yolu zamanla kirlenir veya iltihap ile tıkanmaktadır. Gliserin kulak damlası kulak kirini yumuşatıp ve temizlenmesine yardımcı olur. Gliserin kulak damlası genellikle dış kulak yolu iltihabı veya dış kulak egzaması gibi nedenlerle kullanılır. Kişinin kulağını temizlemek için sert ve sivri cisimler sokması ve tozlu, kirli ortamlarda bulunması nedeni ile dış kulak yolunda bulunan tıkanıklığı açmak için gliserin kulak damlası kullanılır. 

Gliserin Kulak Damlası Kullanımı ise, Gliserin kulak damlası yumuşatıcı olarak da bilinmektedir. Gliserin kulak damlası günde üç kez ve on damla halinde kulaklara damlatılmaktadır. Gliserin kulak damlasını mutlaka kullanım dozunu aşmamamız gerekmektedir. Kulak damlasını damlattıktan sonra 10 dakika pozisyon değiştirmeden hareket etmeden bekleyiniz. Gliserin kulak damlasını kullandıktan sonra kirler yumuşar ve şişer sonrasında ise doktorunuza başvurunuz.

Gliserin Kulak Damlası Yan etkileri ise; Gliserin kulak damlasını kullanırken baş dönmesi veya işitme kaybı yaşayıp yaşamadığınızı kontrol ediniz. Gliserin kulak damlasını tarihini not edin ve mutlaka kullanım süresini aşmayın. Gliserin kulak damlasının bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
]]>
Sıvı Gliserin https://www.gliserin.org/sivi-gliserin.html Mon, 26 Nov 2018 10:41:25 +0000 Sıvı gliserin, eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğinizi kimyasal bir maddedir. Sıvı gliserin renksiz nitelikte bir sıvıdır. Kimyasallar genellikle zehirli özellikler göstermelerine rağmen gliserin bu yönüyle birçok Sıvı gliserin, eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğinizi kimyasal bir maddedir. Sıvı gliserin renksiz nitelikte bir sıvıdır. Kimyasallar genellikle zehirli özellikler göstermelerine rağmen gliserin bu yönüyle birçok kimyasaldan ayrışmaktadır. Zehirli olmayan hafif tatlımsı ve sıvı bir bileşik olan gliserin aynı zamanda gliserol olarak da anılmaktadır. Gliserin günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. 

Sıvı gliserin kullanım alanları nedir ve ne işe yarar

Gliserin başta tedavi amaçlı olmak üzere pek çok amaçla tüketilen bir maddedir. Genel olarak hangi alanlarda kullanıldığı aşağıda sıralanmaktadır.  
 • Gliserin gıda üretiminde kullanılan bir kimyasal bileşendir. Gliserinin nem saklama ve tatlandırma gibi özellikleri bulunduğu için gıda alanında etkili bir maddedir. Hatta gliserin yemek amacıyla kullanılan şeker kadar tatlıdır. Bu nedenle başta bazı içecek grupları olmak üzere pek çok gıda maddesinin yapımında ana madde olarak kullanıldığı görülmektedir. 
 • Dondurma gibi yiyeceklerin yapımında kıvam artırıcı olarak kullanılır. 
 • Mum, sabun gibi bazı dayanıksız tüketim maddelerinin üretiminde önemli bir işlev görmektedir. 
 • Gliserin tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Özellikle bazı öksürük şuruplarının içerisine sırf tatlandırmak amacıyla gliserin konulduğu görülmektedir. 
 • Bazı temel sağlık ve temizlik malzemelerinin yapımında da gliserinden oldukça fazla istifade edilmektedir. Bu maddeler içerisinde ise diş macunu, tıraş köpükleri, bazı kozmetik ürünleri, ağız yarası için kullanılan gargaraları ve saç bakım ürünleri yer almaktadır. Yine kabızlık şikayeti yaşayan bireylerin tedavisi amacıyla üretilen fitil tarzı ilaçların ve bazı merhemlerin yapımında da gliserin kullanılır.  
 • Sıvı gliserin aynı zamanda tedavi edici olarak tek başına da kullanılabilir. Özellikle kulak ağrısı yaşandığı anlarda kulağa birkaç damla gliserin uygulandığında ağrının azaldığını göreceksiniz. 
 • Yine çıkartılması güç ve inatçı lekelerin üzerine biraz gliserin döküldüğü zaman bu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 
]]>
Dermolife Gliserin https://www.gliserin.org/dermolife-gliserin.html Mon, 26 Nov 2018 21:56:21 +0000 Dermolife gliserin, vücut sağlığı için gerekli minerallerin ve nemin gliserinli krem ile cilde alınmasıdır. Bedendeki tüm cilt dahil olmak üzere organların işlevi için gerekli enzimlerin rahat bir şekilde salgılanmasının yol Dermolife gliserin, vücut sağlığı için gerekli minerallerin ve nemin gliserinli krem ile cilde alınmasıdır. Bedendeki tüm cilt dahil olmak üzere organların işlevi için gerekli enzimlerin rahat bir şekilde salgılanmasının yolunu açan dermolife gliserin, cilt yapısını yüksek düzeyde nemlendirip deri üstünde meydana gelen pullanmayı ortadan kaldırır. Uygulaması yapılan cilt hücrelerinin onarımı ve bakımını yaparak yeni cilt hücresi oluşumuna yardımcı olur. Bu maddenin içerisinde bulunan önem teşkil eden antiseptik özelliğin cilt üzerindeki mikropları öldürmesi ve alerjik reaksiyon sonucu cilt tahrişi önlenmesi oldukça önemlidir. Bu gliserin türü deri üzerindeki kapalı gözenekleri açarak cilde serinlik etkisi verir.

Dermolife gliserin maddesinin yan etkisi

Dermolife gliserinin bilinçsizce aşırı kullanımı bebek, çocuk ve yetişkinlerde yan etki oluşumuna sebebiyet verir. Hassas cilt alerji oluşumuna hazırdır. Bu yüzden bu kremin kullanılması gerekli alerji testlerinin yapılması sonucunda doktor tavsiyesi altında olmalıdır. Öte yandan üretim ve son kullanma tarihi arasında fark olan bu ürünlerin kullanımı yan etki yaratır. Bunun yanı sıra kapağı açık bırakılan dermolife gliserin içinde virüs ve bakteri oluşumu başlayarak cilde teması halinde zarar verir. Başka katkı maddelerinin bu ürüne eklenmesiyle cilde sürülmesi son derece yanlıştır. Bununla birlikte her tür bulaşıcı hastalığı olan insanların gliserin kremlerinin kendi cildinize uygulanması aynı rahatsızlığın başlamasına etkendir. Bu ürün soğuk alanda muhafaza edilmelidir. Aşırı sıcakta içerisindeki değerler değişim gösterip kullanımı ile zarar sağlar. Ağız ve göz yoluyla alınması halinde mutlaka hekim kontrolüne tabi tutulmak en doğrusu olacaktır. Dermolife gliserin kullanımının yan etkisi olarak ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişlik, rahatsız olunan noktada renk değişikliği, batma ve yanma hissi olarak kendini gösterir. Bu rahatsızlıklar meydana geldiğinde zaman kaybı yaşamadan doktora başvuru yapılmalıdır.
]]>
Gliserin İçilirmi https://www.gliserin.org/gliserin-icilirmi.html Tue, 27 Nov 2018 12:09:29 +0000 Gliserin içilirmi, gliserin diğer adı ile gliserol tatlı, kokusuz ve renksiz sıvıdır. Bitkisel ve hayvansal yağlarda doğal olarak bulunmaktadır. Gliserin gıda maddelerinde karışım olarak kullanıldığı için gliserin Gliserin içilirmi, gliserin diğer adı ile gliserol tatlı, kokusuz ve renksiz sıvıdır. Bitkisel ve hayvansal yağlarda doğal olarak bulunmaktadır. Gliserin gıda maddelerinde karışım olarak kullanıldığı için gliserin içilir. Su gibi değil tabiki, içilebilir gıdalarda katkı maddesi kullanıldığı için içmiş oluyoruz.

Gliserin içilirmi 

İçilebilir gıdalardan olan meyve suları, gazoz ve turşu sularında bulunmakta. Günlük hayatımızda bu gıdaları bol miktarda tüketiyoruz.Sofralarımızın vazgeçilmez mönösü çorbalarda (hazır) da gliserin kullanılmaktadır. Günümüzde bir çok insan bu çorbaları oldukça fazla zevkle tüketmektedir. İçeceklerin içerisinde tatlandırıcı olarak kullanıldığı gibi şeker ihtiyacını da karşılar. Tatlı alkol grubundan olan likörde kalınlaştırıcı olarak kullanılır. Gliserin ilaç sanayinde kullanılmaktadır. İlaçlardan en çok kullandığımız öksürük şurubunda tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Yaz kış yemeye doyamadığımız, çocukların bağımlısı dondurmalarda da bağlayıcı olarak kullanılır. Özellikle günümüz gençlerinin ve bir çok insanın severek içtiği nargile ve sigara tütününde de gliserin vardır. Nemlendirici özelliği olduğu için içim kolaylığı sağlamaktadır.

Gliserin, insanoğlunun hayatı boyunca vazgeçemiyeceği bir çok ürünün oluşumunda kullanılan maddedir. Bu ürünlerden çok önemli olanları yazmak istersek, mum, kişisel bakım ürünleri (krem, sabun, saç kremi v.s)  da kullanılır. Sağlık sektöründe (kabızlık rahatsızlığı, bağırsakların yumuşatılması, böbrek taşlarının tedavisi ve idrar yolu rahatsızlıkları ve laman için) de kullanılır. Görülmektedir ki  gliserin içilebilir gıdaların dışında yüzlerce alanda kullanılır. 
]]>
Gliserin Oksijenli Su Majistral https://www.gliserin.org/gliserin-oksijenli-su-majistral.html Tue, 27 Nov 2018 13:26:32 +0000 Gliserin oksijenli su majistral, gliserin tıp ve eczacılık alanların da sıklıkla kullanılmaktadır. Gliserin özellikle kulak temizliğinde kullanılması açısından oldukça faydalıdır. Kiri yumuşatır ve kolaylıkla temizlenmesi Gliserin oksijenli su majistral, gliserin tıp ve eczacılık alanların da sıklıkla kullanılmaktadır. Gliserin özellikle kulak temizliğinde kullanılması açısından oldukça faydalıdır. Kiri yumuşatır ve kolaylıkla temizlenmesini sağlar. Kulak tıkanması çoğunlukla kirli ortam da bulunan ya da kulak temizliğini tamamen yapamayan kişiler de meydana gelir. Kulak tıkanıklığı şikayeti ile doktora giden bir çok kişiye doktorlar kulak tıkanıklığının geçmesi için gliserin oksijenli su majistrali uygularlar. Bu tedavi kulaktaki pisliğin kolayca yumuşamasını, temizlenmesini ve dezenfekte olmasını sağlar. Kişi de eğer duyma kaybı, kulakta dolgunluk hissi veya kulak ağrısı varsa eğer bu kulak kirinden kaynaklıdır ve bu kişilere genellikle gliserin oksijenli su majistrali uygulanır. Bu tedavi yönteminden önce kulak zarında delik olup olmadığına bakılmalıdır. Kulak zarı delik insanlarda bu tedavi yönteminin kullanılması tavsiye edilmez. Bu tedaviden sonra kulağınızdaki tıkanıklığın geçtiğini görüceksiniz.

Gliserin oksijenli su majistralinin faydaları
 • Kulak tıkanıklığını tedavi eder.
 • Kulak içindeki pisliğin yumuşamasını ve daha kolay temizlenmesini sağlar.
 • Dış kulak iltihabını kurutur.
 • Kulaktaki ağrının geçmesini sağlar.
]]>
Gliserin Yağı https://www.gliserin.org/gliserin-yagi.html Wed, 28 Nov 2018 07:51:11 +0000 Gliserin yağı, günümüzde birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Bu yağ direk olarak bir alkol türüne aittir ve bu alkolü özünden elde edilmektedir. Diğer bir adı ile gliserol yağı, tamamen renksiz bir yapıdadır. Bu müke Gliserin yağı, günümüzde birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Bu yağ direk olarak bir alkol türüne aittir ve bu alkolü özünden elde edilmektedir. Diğer bir adı ile gliserol yağı, tamamen renksiz bir yapıdadır. Bu mükemmel yağ direk olarak bir bitkisel yağ diyemeyiz. Ancak bu yağ bir bitki yağı kadar etkili olabilmektedir. Gliserin yapının tadı çok şekerli değildir. Bu nedenle çok sevilen bir yağ olmasa bile doğru kullanıldığında birçok farklı yönden fayda sağlamaktadır. Gliseril yağı, bazen seyreltilerek kullanılabilmektedir. Bunun için direk olarak su ya da alkol maddesi kullanarak bu yağı inceltebilirsiniz. Özellikle deriye yapılacak masaj için gliserin yağı kullanılacaksa bu durumlarda direk olarak alkolle inceltebilirsiniz. Ancak alkolle inceltme yapıldığında farklı kokular ortaya çıkacağı için daha çok duştan birkaç saat önce kullanmanız sizler için daha iyi olacaktır. Gliserin yağı, hem cilt için hem de saçlar için son derece önemli faydalara neden olmaktadır. Ancak bu durumlarda kesinlikle doğru şekillerde aksatılmadan kullanılmalıdır.

Gliserin yağı faydaları nelerdir
 • Gliserin yağı, direk olarak gıda sektöründe kullanılan maddelerden biridir. Yiyecek ve bazı içeceklerin içerisine katılan bu madde sayesinde gıdanın nem seviyesi düzenli olarak tutulabilmektedir. Bunun yanında gıda maddeleri içerisinde kullanılan gliserin yağı,  tatlandırıcı ya da çözücü olarak işlemler göstermektedir. 
 • Gliserin içerisinde bulunan kalori miktarı evde kullanılan şekerlerle hemen hemen aynı olduğu için bazen şeker yerine kullanılabilmektedir. Şekere göre yüzde 60 kadar etkili olmasına rağmen gliserin yağı, kullanılabilmektedir.
 • Kabızlık şikayeti olan insanlar gliserin yağı kullanarak bu sorunlarını giderebilirler. Özellikle sindirim düzensizlikleri nedeniyle ortaya çıkan kabızlık sorunda çok daha etkili olmaktadır. Daha çok fitil olarak bu yağ kullanılmaktadır. 
 • Günümüzde tıbbi olarak kullanılan öksürük şurupları içerisinde belli bir miktar gliserin yağı bulunmaktadır. Gliserin yapı insan sağlığı üzerinde boğazın yumuşamasında etkili olduğu için bu öksürük şurupları içerisinde de bulunmaktadır. 
 • Yine günümüzde şeker hastalarının ciltleri için kullandıkları merhem kremleri içerisinde de bu yağ kullanılmaktadır. Merhem içerisinde bulunan gliserin yağı, merheme önemli faydalar katmaktadır.
 • Donmayı önleyici bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle günümüzde kış aylarında soğuktan donmaması için tüm araçlar içerisinde bulunan motor suyunda gliserin yağı bulunmaktadır. Alınan antifreezler içerisinde gliserin yağı bir miktar bulunur
 • Son olarak insanlarda sık sık meydana gelen orta kulak e dış kulak enfeksiyonlarının ortadan kalkması için önemli etkiler yapmaktadır. 
Saçlarda kullanımı: İnsanlarda saçların nemli kalabilmesi çok önemlidir. Özellikle bayanlarda saçların nemli olabilmesi için gliserin yağı kullanılabilmektedir. Bunun için nemlendirdiğiniz saçınıza daha sonradan direk olarak gliserin yağından bir miktar sürerek bu nemin korunmasını sağlayabilirsiniz. 

Kulakta kullanımı: Kulak ağrısı ya da kulak enfeksiyonları sorunu yaşayan kişiler bu yağı direk olarak kulaklarına birkaç damla kadar damlatabilirler. Bu işlem doktor bilgisi dahlinde yapılırsa çok daha iyi olacaktır. 

Tırnaklarda kullanımı: Tırnaklarınıza gerekli olan tüm bakımları yaptıktan sonra en son bol bol tırnaklarınızı bu yağ ile temas ettirin. Eğer size de uygunsa günde iki kez hatta üç kez tırnaklarınıza bu yağı sürün.
]]>
Gliserin Damla https://www.gliserin.org/gliserin-damla.html Wed, 28 Nov 2018 20:26:59 +0000 Gliserin damla, daha çok buşon(kulak kiri) denilen, aslında dış kulak yolu salgısının dışarı atılmayıp biriktiği durumlarda oluşan tıkanıklığı yumuşatmak, açmak için kullanılır. Gliserin bir organik bileşik olup alkol Gliserin damla, daha çok buşon(kulak kiri) denilen, aslında dış kulak yolu salgısının dışarı atılmayıp biriktiği durumlarda oluşan tıkanıklığı yumuşatmak, açmak için kullanılır. Gliserin bir organik bileşik olup alkoller sınıfında yer alır. Eczacılıkta çok kullanılan bir çözücü olan gliserin sağlık alanında daha çok yumuşatma ve giderici olarak kullanılır. Çoğu kişi tarafından kulak kiri çok önemli görülmediğinden bir hekime başvurmadan sert cisimler ile kulak temizliğini sağlamaya çalışıldığında, kullanılan yöntemler kulak zarını delebilir,tahriş edebilir veya zarar verebilirler. Bu yüzden dikkatli olunması gerekir, denediğimiz yöntemler geri dönüşsüz yarardan çok zarar  getirebilir.

Kullanımı nasıldır

Gliserin damla,
el ile kulak temizliği yapıldıktan sonra genelde günde 3 defa 5'er damla olmak üzere 5-7 gün kullanılması, kulak kirinin temizlenmesini kolaylaştırmaktadır. Açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmesi gereken damlalar arasında yer almaktadır ve saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Bu tür damlaların kulağa soğuk damlatılması halinde kişilerde vertigo(baş dönmesi) yada bayılma gibi durumlara yol açabilir.

Gliserin damla başka hangi durumlarda kullanılır

Gliserin damla,
kulak kirlerinin temizlenmesinin yanında orta ve dış kulak enfeksiyonlarında neden olan şiddetli ağrı şikayetlerinde de hekim tarafından yazılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Doğum sonrası oluşan çatlaklarda ve çeşitli nedenlerden dolayı vücutta oluşan çatlaklar içinde kullanılmaktadır.

Gliserin damlanın yan etkisi var mıdır

Gliserin damla,
kullanımında yan etki sebebi ile oluşabilecek bir komplikasyon yoktur. Fakat her ilaçta olduğu gibi gliserin damla kulanımında da beklenmeyen bir şikayet görüldüğünde mutlaka hekiminize veya eczacınıza başvurmalısınız.
]]>
Gliserin Sabunu https://www.gliserin.org/gliserin-sabunu.html Thu, 29 Nov 2018 05:11:11 +0000 Gliserin sabunu; Birçoğumuz kullandığımız sabunların cildimizi tahriş ettiğinden şikayet ederiz. Birçoğumuzun cildi oldukça hassastır ve gerekse kozmetik ürünler gerekse de cildimizi temizlemek için kullandığımız ürünler Gliserin sabunu; Birçoğumuz kullandığımız sabunların cildimizi tahriş ettiğinden şikayet ederiz. Birçoğumuzun cildi oldukça hassastır ve gerekse kozmetik ürünler gerekse de cildimizi temizlemek için kullandığımız ürünler nedeni ile cildimiz oldukça yıpranmaktadır. Oysa tercihlerimizi gliserin sabunundan yana yapsak bu sorunların hiç biri ile karşılaşmayız. Çünkü ister yağlı ister kuru isterse de hassas bir cilde sahip olalım gliserin sabununu kullanabiliriz. Cildi besler ve tahriş olmasını engellemektedir. Fakat piyasada gliserin sabunu adı altında bir çok sabun bulunmaktadır. Emin olup güvenilir markaları tercih etmemiz gerekmektedir. Ayrıca elde yapılmış %100 doğal ve gliserinli sabunlar bulunmaktadır bunları tercih etmemiz de oldukça önemlidir.

Gliserin sabunu faydaları nelerdir Gliserin sabunu ciltte kuruluğu önleyip cildi nemlendirir. Ayrıca cilde parlaklık verir ve kırışıklıkları önler. Birçok kimyasal madde içeren sabunların aksine cildi besler ve yaşlanmayı geciktirmektedir. Sedef ve egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur. Ciltteki kurulukları önleyip pul pul dökülmelerin önüne geçer ve tahrişi önler. Ayrıca gliserin sabunu siyah noktaları ortadan kaldırım ciltteki gözenekleri açar. Ayrıca cildi sadece dıştan değil gözenekleri açtığı için içten de beslemektedir. Ayrıca gliserin sabunu ile saç diplerine yapılan masaj kişinin sakinleşmesine ve rahatlamasına da yardımcı olmaktadır. Çabuk çözünürlük ve kolay köpürme özelliği nedeni ile kullanımı da oldukça kolaydır dökülen ve mat saçlar içinde mucize bir üründür. Saça parlaklık verir ve saç diplerini beslemektedir. 

Gliserin sabunu almadan önce mutlaka içerisinde sentetik madde olmadığından emin olmamız gerekmektedir. Aksi taktirde faydasından çok zararını görebiliriz. Ayrıca ilk kullanımda mucizeler yaratmasını beklememek gerekmektedir. Gliserin sabununu ilk kullanımda ciltteki yumuşaklığı fark etmek elbette mümkündür. Fakat bir kaç günün ardından cildinizdeki olumlu değişimleri fark etmeniz çok daha mümkündür. 
]]>
Gliserin Kullanımı https://www.gliserin.org/gliserin-kullanimi.html Fri, 30 Nov 2018 03:58:32 +0000 Gliserin kullanımı, geçmişine baktığınız zaman, 1800'lü yılların sonuna kadar mum yapımında kullanıldığını, sonraki yıllarda sabunun yapımında en sık kullanılan malzeme haline geldiği görülmektedir. Günümüzde ise Gliserin kullanımı, geçmişine baktığınız zaman, 1800'lü yılların sonuna kadar mum yapımında kullanıldığını, sonraki yıllarda sabunun yapımında en sık kullanılan malzeme haline geldiği görülmektedir. Günümüzde ise gliserinin 1500 değişik kullanımı mevcuttur. Bir diğer adı da gliserol olan ve bir şeker alkolü olan gliserin sıvı yapıdadır. İçeriğinde hayvansal ve bitkisel yağlar bulunan gliserin doğal yollardan üretilebildiği gibi petrokimyasal olarak da üretilebilir. Gliserinin 1500 değişik kullanım alanı vardır ve en yaygın kullanım alanları aşağıda belirtilmiştir.

Gliserin kullanımı alanları
 • Mum ve sabun üretiminde kullanılır.
 • Öksürük şuruplarının üretiminde kullanılır. 
 • Kabızlığı giderilmesinde kullanılır.
 • Özellikle gıda sektöründe kullanımı çok yaygındır. Şeker kullanılan yerlerde şekerin yerine kullanılabilen gliserin, aynı zamanda da yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı, çözücü ve nem tutucu olarak kullanılmaktadır.
 • Dinamit üretiminde kullanılır.
 • Krem gibi kişisel bakımda kullanılan ürünlerin yapımında kullanılır.
 • Bebeklerin nefesini açmak için kullanılır.
 • Cilt bakımı için de kullanılabilen gliserin özellikle cilt çatlaklarında ve yaraların onarılmasında oldukça etkilidir.
 • Dondurmaların yapılarını ve kıvamları düzeltmek ve korumak için kullanılır.
 • Sanayi çözücülerinin yapımında kullanılır.
Gliserinin cilt bakımında kullanımı
Nemlendirici etkisi olan gliserini kullanarak hazırlayacağınız maskeleri cilt bakımınızda kullanabilirsiniz. Gliserin ile hazırlayabileceğiniz maskelerin bazıları aşağıda yer almaktadır.

Nemlendirici yüz maskesi:
Yapımı oldukça kolay olan gliserin içerikli nemlendirici maskeyi 1 çay kaşığı gliserin ve balı karıştırdıktan sonra üzerine 1 çay kaşığı yulaf ekledikten sonra bu karışımı belirli bir kıvama gelene kadar karıştırıp, karışımı yüzünüze sürün. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Yenileyici cilt bakım maskesi: 
Yarım muzu ezdikten sonra üzerine 1 çay kaşığı gliserin ilave edin ve karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra cildinize uygulayın ve yarım saat bekletip ılık su ile durulayın.

Ayrıca gliserin ile saç bakımı da yapabilirsiniz. Nemli saçınıza (kuru saça uygulanmaz) uygulayacağınız gliserinin saçlarınızı nemlendirdiğini göreceksiniz.
]]>
Gliserin https://www.gliserin.org/gliserin.html Fri, 30 Nov 2018 05:19:31 +0000 Gliserin, polar organik bir trihidroksi alkoldür. Eczalıkta ve tıpta kullanılan bir gliserol türüdür. Zehirli olmayan, hafif tatlı ve sıvı formda olur. Aseton içinde çözünme, alkolle ve suyla karışma özelliği vardır. Gliseri Gliserin, polar organik bir trihidroksi alkoldür. Eczalıkta ve tıpta kullanılan bir gliserol türüdür. Zehirli olmayan, hafif tatlı ve sıvı formda olur. Aseton içinde çözünme, alkolle ve suyla karışma özelliği vardır. Gliserin kaynama noktası yüksek olan şeker alkolü türüdür. Hem doğal yollardan, hem de petrokimyasal yollardan gliserin elde edilmesi mümkündür. İçeriğinde bitkisel ve hayvansal yağlar barındıran, nemlendirme özelliği yüksek olan gliserin, kendi hacminin yaklaşık dört katı kadar suyu absorbe etme etkisine sahiptir. Geçmişte mum yapımında sıkça kullanılan gliserin, günümüzde sabun imalatında da önemli bir hammadde haline gelmiştir. Bunun yanında yaklaşık 1500 farklı alanda gliserinden yararlanılmaktadır.

Gliserin faydaları ve kullanım alanları

Gliserin yiyecek ve içecek sektöründe tatlandırıcı, çözücü ve nem tutucu olarak kullanılır. Şekerli besinlerde şekerin yerine de gliserin kullanılabilir. Tatlılık oranı bakımından sukrozun % 60 kadarını karşılayabilir. Sofra şekeriyle aynı kaloride olsa da, gliserin kan şekerinin yükselmesine neden olmaz. Dondurma yapımında kıvam sağlayıcı olarak etkili olan gliserin, dondurmanın yapısını da düzelten bir etkendir. Likör üretiminde de kıvam arttırıcı olarak gliserin kullanılır. Gıdalarda yağ oranı düşük olanlarda dolgunlaştırıcı olarak gliserin kullanımı yaygındır. Gıda maddelerinde gliserin kodu E 422 olarak gösterilir.

Gliserin tıp alanında öksürük şuruplarında tatlandırıcı olarak, kabızlık tedavisinde kullanılan fitillerde kullanılır. Ayrıca şeker hastalarının haricen kullandığı merhemlerin içeriğinde de gliserin bulunur.

Ağız gargaraları, cilt bakım ürünleri, diş macunu, tıraş kremi, saç bakım ürünleri gibi kişisel bakımda kullanılan ürünlerde gliserinin nemlendirici özelliğinden faydalanılır.

Mum üretiminde, sabun imalatında gliserin önemli bir hammadde olarak kullanılır. Nem tutucu özelliği yüzünden nargile tütünlerinin içeriğinde gliserin kullanılır. Nitrik asit ve trinigliserin ile birleştirilen gliserin dinamit imalatında kullanılır.

Gliserin donmayı geciktiren bir üründür. Küf lekesi, mürekkep lekesi gibi zorlu lekelere sürülürse, lekenin kısa sürede kurumasına ve kumaşı etkilemesine engel olur, aynı zamanda lekenin daha kolay çıkarılmasını sağlar.

Sığırlarda önemli bir hastalık olan ketoziste tedavisinde gliserin kullanılmaktadır. Bu rahatsızlık süt verme kapasitesi yüksek olan hayvanların doğumdan hemen sonra karbonhidrat ve lipit metabolizmasını bozar.

Doktor önerisiyle orta ve dış kulak enfeksiyonlarında ortaya çıkan kulak ağrısında gliserin kullanılabilir. 1-2 damla gliserin kulağa damlatıldığı zaman, ağrı etkisini azaltır. Kulak temizliği içinde gliserin kullanımı yaygındır.

Gliserin cilt bakımında nasıl kullanılır

Kişisel cilt bakımında evde rahatlıkla kullanabileceğiniz gliserinin nemlendirme özelliği sayesinde cildinizdeki farkı sizlerde görebilirsiniz. Kozmetik sektöründe gliserin kullanımı oldukça fazladır.

Sürekli ayakkabı içinde kalan, sıcak ve soğuktan olumsuz etkilenen ayak topukları için gliserin kullanabilirsiniz. Gliserin çatlamış, kurumuş topuklarda harikalar yaratır. Kısa zamanda topuklardaki nemlenmeyi arttırır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Evde yüz maskesi hazırlarken yine gliserin kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı balın içine 1 çay kaşığı gliserini karıştırıp, buna 2 çay kaşığı kadar yulaf koyarak malzemeleri özdeşleştirin. Bunu cildinize sürerek yarım saat kadar bekletin. Ardından ılık suyla cildinizi temizleyip, hemen soğuk suyla yıkayın. Böylece cildinizde şok etkisi yaratarak, kan dolaşımını hızlandırmış olacaksınız.

Gliserin ve muz cildin yenilenmesi ve nemlendirilmesi için oldukça faydalıdır. 1 yemek kaşığı gliserin ezilmiş yarım muzla karıştırarak, cildinize tatbik edin. Yarım saat maskeyi cildinizde]]> Gliserin Cilde Faydaları https://www.gliserin.org/gliserin-cilde-faydalari.html Sat, 01 Dec 2018 02:14:24 +0000 Gliserin Cilde Faydaları, Daha çok kış aylarında cilt bakımı amacı ile tercih edilen gliserinin bu aylarda soğukların çok fazla olması ve rüzgâr sebebiyle kuruyan cildi yoğun bir şekilde nemlendirme özelliğinin olduğu Gliserin Cilde Faydaları, Daha çok kış aylarında cilt bakımı amacı ile tercih edilen gliserinin bu aylarda soğukların çok fazla olması ve rüzgâr sebebiyle kuruyan cildi yoğun bir şekilde nemlendirme özelliğinin olduğu bilinmektedir. Ciltle uyumlu olan ve cilt dokularının yenilenip onarımına katkı sağlayan gliserinin cilde faydaları aşağıda verilmiştir.

Gliserinin Cilde Başlıca Faydaları Nelerdir

 • Gliserin ciltte meydana gelen leke ve izlerin giderilmesine katkı sağlayarak cildin daha pürüzsüz bir yapıya sahip olmasına katkı sağlamaktadır.
 • Gliserin siyah nokta ya da akne gibi farklı cilt problemlerinin giderilmesi amacı ile kullanılarak hücre olgunlaşmasına katkı sağlamaktadır.
 • Gliserin ciltte yer alan bakteri veya kirin temizlenmesine katkı sağlamakta ve bu sebeple de cilt problemlerinin tedavi sürecinde kullanılabilmektedir.
 • Gliserinin nemlendirme özelliğinden farklı olarak higroskopik özellikleri de mevcuttur ve bu özellikleri sayesinde cilt yapısını besleyerek cildi dış faktörlere karşı korur.
 • Gliserin kozmetik ürünlerinin cilde vereceği zararları minimuma indirmek amacıyla bu ürünlerin içeriğine eklenmektedir.
 • Gliserin ciltte yer alan suyun sabit kalmasını sağlayarak cildi nemlendirmekte ve kişinin daha pürüzsüz bir cilde kavuşmasına katkı sağlamaktadır. Bu bakımdan gliserin, oldukça etkili bir nemlendiricidir.
 • Gliserin cilt rengini açarak ve cilt tonunu dengeleyerek cildin daha aydınlık olmasına katkı sağlamakta ve cildi yanıklar karşısında korumaktadır.
 • Gliserin ciltte ileri yaşlarda ya da hızlı kilo alıp veren kişilerde meydana gelen cilt sarkmalarının giderilmesinde ve çatlakların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Gliserin maske ya da tonik olarak kullanılabilmektedir.
 • Gliserin saçlar üzerinde de oldukça etkilidir ve saçların nem dengesini korumakta, daha hızlı uzamasını sağlamakta, saçların daha canlı ve parlak olmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, saç diplerinin kuruması sebebiyle oluşan kaşıntının hafiflemesini sağlamaktadır. 

]]>
Gliserin El Bakımı https://www.gliserin.org/gliserin-el-bakimi.html Sun, 02 Dec 2018 01:19:37 +0000 Gliserin El Bakımı, el bakımı genelikle hanımların değil, erkeklerinde bu konuda oldukça özen gösterdiği en önemli ayrıntıdır. İnsanlar bütün işleri ellerini kullanarak yaptıkları ve her türlü hava koşuluna eller maruz Gliserin El Bakımı, el bakımı genelikle hanımların değil, erkeklerinde bu konuda oldukça özen gösterdiği en önemli ayrıntıdır. İnsanlar bütün işleri ellerini kullanarak yaptıkları ve her türlü hava koşuluna eller maruz kalarak etkilendiğinden dolayı ellerde meydana gelen problemler için her zaman bakıma ihtiyaç duymaktadır. Hem erkeler hem de kadınlar özellikle el bakımında sıklıkla kullandıkları gliserin koku içermediği ve alkol sınıfında yer almayan sıvıdır. Gliserin çoğunlukla sabun yapımında kullanılmaktadır. Gliserin özellikle bitkilerin yağlarından elde edilir, bunun için vücudunuzda neme ihtiyacı olan her bölge için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Buna bakıma ihtiyacı olan ellerde dahildir. Gliserin çatlayan, hemen kuruyan ve sertleşen el yapısını kolayca yumuşacık yapmaya yarayan en özel yağlardan birisidir. Eğer ellerinizin üzerinde aşırı soğuktan ya da aşırı sıcaktan dolayı meydana gelmiş olan yaralar varsa, düzenli olarak gliserin kullanımı ile bu yaraların iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha yumuşak ve pürüzsüz ellere sizlerde sahip olabilirsiniz. 

Gliserin El Bakımı İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 çay kaşığı gliserin
 • 2 çay bardağı su
 • 2 çay kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 çay kaşığı saf bal
Gliserin El Bakımının Hazırlanışı, kasenin içerisinde suyu, gliserini, balı ve yulaf ezmesini ilave ederek iyice karıştıralım. El bakımı için hazırladığımız gliserin karışımı aynı koyu macun kıvamında olmasına özen gösterin. Macun kıvamını yakalayıncaya kadar bütün malzemeleri karıştırmaya devam etmelisiniz. Kıvamı yakaladıktan sonra gliserinli macunu elinize ince bir tabaka olacak şekilde her yerine sürün. Ardından elinizin ihtiyaç duyduğu nemi yakalayıncaya kadar beklerken elinize eski kullanmadığınız çorap ya da eldiven giyerek bekleyin. Karışımı elinize sürdükten sonra bu şekilde yaklaşık 20 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Eğer elleriniz çok kuru ve daha fazla neme ihtiyacı varsa bu süreyi 30 dakikaya çıkarabilirsiniz. Ardından ellerinizi ılık su ile yıkayarak karışımı temizleyebilirsiniz. Ayrıca saf gliserini günlük el bakımınız için kullanabilirsiniz. 
]]>
Gliserin Kansuk https://www.gliserin.org/gliserin-kansuk.html Sun, 02 Dec 2018 10:17:30 +0000 Gliserin kansuk; Basit kabızlık tedavisinde dışkı yumuşatıcı olarak kullanılır. İçeriğinde her fitil (supozituvar) 1400 mg gliserin içerir.  Gliserin bir özelliği de  su emici özelliği olmasıdır. Dışkıyı kısmen Gliserin kansuk; Basit kabızlık tedavisinde dışkı yumuşatıcı olarak kullanılır. İçeriğinde her fitil (supozituvar) 1400 mg gliserin içerir.  Gliserin bir özelliği de  su emici özelliği olmasıdır. Dışkıyı kısmen kaydırıcı ve kısmen lokal uyarma sonucunda dışkıyı yumuşatması sonucu kolayca atılmasını sağlar. Kalın bağırsakta anüs çıkışında sertleşmiş dışkının boşaltılmasında kullanılır. Hemoroid ve anal çatlaklarda bağırsak içinde ki dışkının yumuşamasında etkilidir. Çocuğun yaşına göre inatçı kabızlıklarda süt ve diğer gıdalarla birlikte kullanılması daha kolay defakasyon sağlar. Gliserin kansuk kısa sürede etkisini gösterdiği için hemen rahatlama sağlar. Basit kabızlıkların tedavisinde kullanılır.

Gliserin kansukun kullanım şekli:

Gliserin kansuk fitilini buzdolabında 10 dakika bekletin. Sertleştikten sonra tenle temasında hemen eriyeceğinden uygulamayı hemen yapmak gerekir. Fitili biraz nemlendirdikten sonra kaygan hale gelmesinden sonra makat içine uygulayın. Uzun süre ve sık kullanılması halinde dışkılama alışkanlığını bozabilir. Bu yüzden kısa süreli (bir haftadan az süre) ve gerektikçe kullanmak gerekir. Rektal yol ile kullanıldığından kan dolaşımına geçmez. Bundan dolayı yiyecek ve içecekle etkileşim göstermez. 
 • 2 yaş altı çocuklarda doktor tarafından reçete edildiği gibi kullanılmalıdır. Gliserin kansuk fitil ikiye bölünerek kullanılır. 
 • 2-6 yaş arası çocuklarda gliserin kansuk fitil günlük doz bir adettir.
 • 6-12 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz bir veya iki fitildir.
 • Doktor tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde yukarıda belirtilen dozlarda kullanılmalıdır.
Gliserin kansuk uygulama yöntemi:

Eller iyice yıkandıktan sonra fitil baş ve işaret parmaklarınızın arasına alıp makat içine itilir. Fitil miktar temiz soğuk suyla ıslatıldıktan sonra uygulanır. Süt çocuklarında uygulanırken fitilin dışarı çıkmaması için 1-2 dakika tutulması gerekir. Laksatif  etki için fitilin erimesine gerek yoktur. 

Gliserin kansukun yan etkileri nelerdir:

Gliserin kansukun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Makattan kan gelmesi, ve ciddi alerjik belirtiler (ciltte döküntü, nefes almada zorluk, göğüste sıkışma, ağızda, dudaklarda, yüzde ve dilde şişme)görüldüğünde kullanmayı derhal bırakın ve acil olarak doktorunuza bildirin ya da size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurun.
]]>
Gliserin Üretimi https://www.gliserin.org/gliserin-uretimi.html Mon, 03 Dec 2018 05:15:48 +0000 Gliserin üretimi, Gliserin birçok endüstride farklı amaçlar için kullanılan bir maddedir. Renksiz, tatlı ve şurup kıvamında bir sıvıdır. Zehirli değildir. Diğer bir adı gliseroldür. Günümüzde sabun yapımında çok yaygın Gliserin üretimi, Gliserin birçok endüstride farklı amaçlar için kullanılan bir maddedir. Renksiz, tatlı ve şurup kıvamında bir sıvıdır. Zehirli değildir. Diğer bir adı gliseroldür. Günümüzde sabun yapımında çok yaygın olarak kullanılıyor. Çok eskilere bakıldığı zaman mum yapımında kullanılırdı. Gliserin çok yüksek nemlemdirme özelliğine sahiptir. İçerisinde bitkisel ve hayvansal yağlar barındırır. Kaynama noktası da oldukça yüksektir. Gliserin şekerli bir alkol sayılabilir. Aseton da çözünür. Kabızlıkta fitil, ciltte merhem olarak kullanılır. Hatta gliserin dinamit yapımında da kullanılır. Pasta türlerinde, kozmetik ürünlerinde ve yapıştırıcılarda bulunur. 1500 farklı amaç için kullanıldığı tespit edilmiştir.

Gliserin üretimi, Gliserin kimyasal sentez yoluyla üretilir. Son zamanlarda gliserin üretimi ile ilgili çalışmalar artmıştır. Gliserin mikroorganizmaların kullanıldığı biyokimyasal prosesle de üretilebilmektedir. Kısaca doğal veya petrokimyasal yollardan gliserin üretimi mümkündür.

Üretilen ham gliserin içeriği nelerdir
 • Gliserin: % 35
 • Metanol: % 20
 • Yağ: % 30
 • Su: % 10
 • Renk: Bulanık, koyu kahverengi
 • Ph: 10-11
 • Sodyum tuzları: % 5
 • Fiziksel hali: Sıvı
 • Yoğunluk: 1,05 gr / cm3
]]>
Gliserin Formülü https://www.gliserin.org/gliserin-formulu.html Tue, 04 Dec 2018 01:57:58 +0000 Gliserin formülü; C3H8O3' tür. Formül ağırlığı 92.10' dur.  Yoğunluk 1,05gr/cm3, erime noktası 19 derece, kaynama noktası 290 derecedir. Kimyasal adı E 422 ve 1,2,3-propantriol olarak bilinir. Gliserine 'gliserol' de denilmekted Gliserin formülü; C3H8O3' tür. Formül ağırlığı 92.10' dur.  Yoğunluk 1,05gr/cm3, erime noktası 19 derece, kaynama noktası 290 derecedir. Kimyasal adı E 422 ve 1,2,3-propantriol olarak bilinir. Gliserine 'gliserol' de denilmektedir. İçeriğinde genel itibariyle %35 gliserin, %20 metanol, %30 yağ, %10 su, %5 sodyum tuzları bulunmaktadır. Fiziksel açıdan bakıldığında sıvı halde ve akıcı olduğu görülür. Renk olarak ise kahverengimsi ve bulanık bir görüntüsü vardır. Nem sağlama özelliği vardır. Donmayı geciktirme özelliği vardır. Gliserin maddesi bitkisel ve hayvansal yağlarda bulunmakla birlikte yeterli olmadığından  petro-kimyasal şekilde elde edilir. Polar organik yapıdadır. Gliserin alkoller sınıfından bir maddedir. Zehirli olmadığı için kullanım alanı artmıştır. Oksijene karşı duyarlı olmamasına rağmen yüksek sıcaklıkta parçalana bilmektedir. Tepkimeye girdiğinde ortama su ve karbondioksit açığa çıkar. Gliserin maddesinin üç çeşidi bulunmaktadır: Rafine gliserin, distile gliserin ve saf gliserin. Bu madde çeşitleri kullanıldığı alana göre değerlendirilir.

Gliserin formülü kullanım alanları şunlardır:
 • Biodizelin yan ürünlerinden olan gliserin formülü endüstrinin birçok alanında kullanılan bir maddedir. Binden fazla ürün çeşidinde kullanılmaktadır.
 • Özellikle sabun ve mum yapımında çok kullanılmaktadır.
 • Boya sanayisinde farklı asitlerle karıştırılarak alkid reçinesi elde edilir.
 • İlaç ve kozmetik alanlarında deriyi yumuşatma özelliğinden dolayı kullanılmaktadır.  Özellikle kulak tıkanmasında damla olarak reçete edilmektedir. Bazı öksürük şuruplarında ve merhemlerde bulunmaktadır.
 • Gıda sanayisinde pasta, şekerleme, kremanın kristalleşmeyi önlenmek için  ve renklendiriciler içinde çözücü olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bazı gıdalarda şeker yerine kullanılmaktadır. Hazır gıda içindeki sulanmayı önleyebilmektedir.
 • Tutkalın çabuk kurumasını önlemek amacıyla tutkal içinde bulunur.
 • Yumuşatma özelliğinden dolayı kağıt sanayisinde  kullanılmaktadır.
 • Gliserin maddesi uzun yıllardan bu yana araçlarda antifriz olarak kullanılmaktadır.  Çünkü suyun buz olarak kristalleşmesini önlemektedir. Aynı zamanda kolay temin edilmektedir.
 • Laboratuvarlarda kullanılmaktadır.
 • Mikrobiyolojide donmayı önlemesi için koruyucu olarak değerlendirilir.
 • İnsan veya hayvanlarda lavman amaçlı kullanılabilmektedir.
 • Bazı lekelerin kurumasını önleyerek, lekenin çıkmasını kolaylaştırabilir.
]]>
Gliserin Şampuan https://www.gliserin.org/gliserin-sampuan.html Tue, 04 Dec 2018 11:54:10 +0000 Gliserin şampuan, Tıp, eczacılık ve dermo kozmetik alanında sıkça kullanılan gliserin hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilmektedir. Gliserini saf hali ile kullanmadığımız sürece pek çok kozmetik içeren saç Gliserin şampuan, Tıp, eczacılık ve dermo kozmetik alanında sıkça kullanılan gliserin hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilmektedir. Gliserini saf hali ile kullanmadığımız sürece pek çok kozmetik içeren saç bakım ürünlerinde özellikle şampuan ve saç kremlerinin içeriğinde görmek mümkündür. Gliserinin en önemli özelliği nem tutma özelliği olduğu için saçlarında en fazla ihtiyacı olan şey nem olduğundan dolayı gliserinli şampuanlar tercih edilmektedir.

Gliserin şampuan arasındaki ilişki nedir, saça faydaları ve zararları nelerdir

Piyasa da satılan hemen hemen her şampuan da belli bir miktarda gliserin bulunmaktadır. Çünkü gliserin kendi miktarının 4-5 katı kadar nem tutma özelliğine sahiptir. Gliserinli şampuan saçları nemlendirmek ve esnek kalmasını sağlamak için iyi bir yoldur. Fakat hemen şu şekilde düşünülebilir. Madem gliserin içeren şampuan bu kadar faydalı neden daha fazlasını saça uygulamayalım

Gliserin eczaneler de küçük bir şişe içerisinde oldukça uygun fiyata satılmaktadır. Gliserin şampuanınızı kendiniz bile hazırlayabilirsiniz. Günlük saç bakımı ve temizliği için kullandığınız şampuanınızın  içine 6-7 damla gliserin damlatarak iyice çalkalayın, şampuanın her tarafına eşit olarak dağılsın. Normal saç yıkama rutininizdeki gibi saçlarınızı gliserinli şampuanla yıkamanız yeterli olacaktır. Gliserin nem tutma özelliğine sahip bir yağ bileşeni olduğundan saç tellerinize sıkıca yapışarak nemin saçta kalmasına destek olur. Saf haldeki gliserini kesinlikle kuru saçlarınıza uygulamayın. Çünkü kuru saça uygulanmış gliserin havada ki nemi çekerek saçlarınızın daha fazla kurumasına ve esnekliğini kaybetmesine yol açar. Bu şekilde hiç bir fayda görmediğiniz gliserinden ekstra zarar görmüş olursunuz.

Gliserini şampuana karıştırırken daha fazla eklersem daha çok nemlendirir gibi bir düşünceniz olmasın. Çünkü gliserin şampuanın içinde belli bir miktarı aşınca nem sağlamak yerine saçların çok daha fazla esneyerek daha hassas ve kırılgan olmalarına neden olur. Şayet tersi bir durum olsaydı kozmetik firmaları zaten bu kadar maliyetsiz bir ürünü şampuanların içine çok daha fazla eklerlerdi.

]]>
Bitkisel Gliserin https://www.gliserin.org/bitkisel-gliserin.html Tue, 04 Dec 2018 12:59:29 +0000 Bitkisel Gliserin, Gliserin şekerden elde edilen bir yan üründür. Bu ürün ekşimsi tat ve yoğun bir kıvama sahiptir. Daha çok bitkinin mayalanması ile oluşur. Kimi çevreler şeker alkolü olarak adlandırır. İçeri
Bitkisel Gliserin, Gliserin şekerden elde edilen bir yan üründür. Bu ürün ekşimsi tat ve yoğun bir kıvama sahiptir. Daha çok bitkinin mayalanması ile oluşur. Kimi çevreler şeker alkolü olarak adlandırır. İçeriğinde bulunan hidrofilik alkoli, gliserinin su içinde kolayca çözünmesini sağlar. Bitkisel gliserin renk ve koku barındırmaz. Normal suyun kaynama noktasından daha yukarıda bir kaynama noktasına sahiptir. 

Bitkisel gliserin nasıl elde edilir,

Bitkisel gliserin aslında iki şekilde elde edilir. Bunlardan birincisi, biodizel üretiminde kullanılan bitkilerin yan ürünü olarak ortaya çıkar. Bu bir bitkisel gliserindir. Fakat üretim sürecinde birtakım sentetik karışımı bu ürünün sentetik gliserin olarak anılmasına neden olmuştur.

İkincisi ise, doğal yollarla bitkisel yağlardan elde edilmiş, içecek ve gıdalarda tatlandırıcı, aroma verici, çözücü olarak kullanılan bitkisel gliserindir.

Bitkisel gliserin kullanım alanları,

Gliserin hiç bir zaman tam katılaşmaz fakat gliserinli su donduğu anda buz oldukça dayanıklı olur.  Bunun nedeni gliserinin donma sıcaklığının - 37 derece olmasından kaynaklanır. Bu nedenle bitkisel gliserin buz fabrikalarında yaygın olarak kullanılır. Nemli kalması istenilen yüzeylerde gliserinli su kullanılır. Bundan başka yazıcıların hemen donmaması gereken mürekkepli şerit kısımlarında da gliserin kullanılır. 

Bitkisel gliserinin kullanım alanlarından en önemlisi kozmetik sanayidir. Cildimizin kuruması, çabuk yaşlanma etkilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle gliserinli kozmetik ürünleri cilde sürüldüğünde cildin normal nemlenme süresinden dört kat daha uzun süre nemli kalmasına neden olmaktadır. Çünkü bitkisel gliserin suyun çözünerek moleküllerinin değişik bir formda daha sıkışık olmasına neden olmaktadır. Bu durum gliserinin bir damlasının hapsettiği su miktarının, normal su damlasının dört katına eşit nemlendirme yapmasına neden olmaktadır.

Bitkisel gliserinin cildimize faydaları,

Yüksek nem kapasitesi nedeni ile cildi nemli ve canlı tutar, ayrıca cilt maskelerinin büyük bir bölümünde bitkisel gliserin kullanılır. Evde yapabileceğimiz bir cilt maskesi tarifi aşağıda verilmiştir.

Bunun için gerekli malzemeler, bir çay kaşığı doğal bal, bir kaç çay kaşığı su, bir tatlı kaşığı yulaf ezmesi ve bir çay kaşığı bitkisel gliserin yeterli olacaktır. Bu maskeyi yapmak için malzemeler birbiri ile iyice karıştırılır ve macun kıvamına getirilir. Göz çevresi hariç maske yüzün tamamına eşit miktarda sürülür. 15-20 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkandığında cildinizin dinlenmiş ve tazelenmiş olduğunu hissedebilirsiniz.

Bitkisel gliserin ile saç bakımı,

Saçlarımız vücudumuzun en çok kuruyan ve yıpranan yerleridir. Bu nedenle bakımı önemlidir. Saçı yumuşak tutmak saç için en önemli bakım faktörüdür. Bu nedenle şampuanların hemen hepsinde gliserin bulunur. Eğer bir türlü canlı saçlara sahip olmadığınızı düşünüyor iseniz aşağıdaki uygulamayı denemeniz gerekir. Bunun için küçük ve temiz bir şurup şişesine iki yemek kaşığı gliserin ve iki yemek kaşığı su koyarak iyice karışmasını sağlayın, ağzı kapalı banyonuzda sürekli dursun. Her duştan sonra saçlarınız hafif nemli iken bu karışımdan bir çay kaşığı kadar avcunuza dökün ve saçlarınıza sürün gün boyunca saçlarınızın bakımlı ve canlı olduğunu göreceksiniz.

]]>
Gliserin İlaç https://www.gliserin.org/gliserin-ilac.html Wed, 05 Dec 2018 06:00:30 +0000 Gliserin İlaç; Gliserin alkoller sınıfından bir bileşik olarak gliserol da denilmektedir. Şurup halinde renksiz, hafif tatlımsı bir sıvıdır. Alkol ve sularda çözülme etkisine sahip olan gliserin tıpta yumuşatıcı ve giderici Gliserin İlaç; Gliserin alkoller sınıfından bir bileşik olarak gliserol da denilmektedir. Şurup halinde renksiz, hafif tatlımsı bir sıvıdır. Alkol ve sularda çözülme etkisine sahip olan gliserin tıpta yumuşatıcı ve giderici yani iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Günümüzde birçok ilaç tedavisinin içerisinde yer alan gliserinle çoğu kişiye fayda sağladığı bilinmektedir. Gliserin, saç bakımından deri hastalıkları vücut kokuları ve kulak pisliklerini temizlemek için birçok yerde kullandığımız gliserini tıp alanında ilaç olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. 

Gliserin İlaç Olarak Neler Yapılmaktadır; 

Vücuttaki egzama gibi deri hastalıklarında, tırnaklar, saçlar, dudaklar ve dış genital organların dış kısımlarına hazırlanan ilaçlar bulunmakta olup ayrıca ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış ilaçlar yapılmaktadır. Ayrıca şurup, fitil, çözelti boyalar, hap, merhem, damla ve çeşitli ilaçların hazırlanmasında geniş ölçüde gliserinden yararlanılmaktadır. 

Gliserin İlaç Olarak Faydaları; 

Gliserin ilaçlarında ki amaç o bölgeyi temizlemek, koku vermek yani vücut kokularını dengelemek ve iyi bir durumda tutmak için korumak amacı ile yapılmaktadır. Kulak içinde bulunan kirleri yumuşatarak aktırma işleminde kullanılmaktadır.

Gliserin İlaç Olarak Nasıl Kullanılmalı; 

Sıyrık ve egzama gibi deri hastalıklarında uygulandıklarında başlangıçta yanma hissi oluşmaktadır. Çünkü; yaranın dokularının suyunu çekmektedir. Deride sıyrık olmadığı durumlarda yanma hissi de olmamaktadır. Çünkü; sağlam olan deri gliserine karşı geçirgen değildir. Gliserin vücut içerisinde kullanıldığında sürdürücü bir etki göstermektedir.  Gliserin ilaç olarak vücuda  şırınga ile verilmemelidir zehirleme özelliğine sahiptir. Şırınga ile değilde tek başına ağız yolu ile alınan gliserin  devamlı alınacak olduğunda bile zehirlilik etkisi daha düşüktür. Sonuç olarak diyebiliriz ki şırınga yapmamak şartı ile gliserinli ilaçları gönül rahatlı ile kullanabilirsiniz.
]]>
Gliserin Ne İşe Yarar https://www.gliserin.org/gliserin-ne-ise-yarar.html Thu, 06 Dec 2018 01:33:22 +0000 Gliserin ne işe yarar, gliserini günlük hayatımızda pek çok alanda kullanmaktayız. Ama en çok bilipte kullandığımız yerler ellerimiz ve ayaklarımız, özellikle de çatlamış yada sertleşmiş topuklarımız dır. Çünkü eminim Gliserin ne işe yarar, gliserini günlük hayatımızda pek çok alanda kullanmaktayız. Ama en çok bilipte kullandığımız yerler ellerimiz ve ayaklarımız, özellikle de çatlamış yada sertleşmiş topuklarımız dır. Çünkü eminim ki bir çok insan gliserini sadece cilt nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği ile tanıyor ve biliyor. Oysa ki kullanım alanı oldukça geniş olan gliserini farkında olmadan bir çok üründe tüketmekteyiz. Tıp dilindeki adı gliserol olan gliserin, renksiz, kokusuz, yakıcı, şekerli, şurup kıvamında bir sıvıdır. Gliserin zehirli değildir ve başka maddelerle de (su, meyve yağları, gül suyu gibi) karıştırılıp kullanılabilmektedir, hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır. Gliserin yüksek nemlendirme özelliğine sahiptir ve hacminin 4 katı kadar suyu tutabilirler. Gliserinin hayvansal ve bitkisel olarak 2 ayrı çeşidi bulunmaktadır. Saç ve cilt bakımında genelde bitkisel olan gliserin kullanılmaktadır. Peki gliserin nerelerde kullanılır ve ne işe yarar Şimdi gliserinin sizi şaşırtabilecek kullanım alanlarına birlikte bakalım.

Gliserin ne işe yarar, nerelerde kullanırız
 • Gliserin şeker kullanılan ürünlerde, şeker yerine kullanılabilir.
 • Dondurma yapımında (kıvamı sağlamak için) kullanılır.
 • Gıda sektöründe bir çok yiyecek ve içecekte kullanılmaktadır.
 • Likörde kıvamı kalınlaştırmak için kullanılır.
 • Çeşitli ilaç ve şuruplarda tatlandırıcı olarak kullanılır.
 • Kabızlık problemlerinde fitil olarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
 • Mum üretiminde kullanılır.
 • Bir çok kozmetik üründe (saç bakım ürünleri, cilt bakım ürünleri, kişisel bakım ürünleri) yüksek nemlendirme özelliği nedeniyle kullanılmaktadır.
 • Diş macunu, ağız gargaraları, traş kremleri gibi ürünlerde de bulunmaktadır.
 • Nargile tütünlerinde de nem tutucu özelliği olduğu için kullanılmaktadır. 
 • Sabun üretiminde kullanılmaktadır.
 • Dinamit yapımında kullanılır.
 • Kulak ağrısını gidermek için ve kulak temizliği için kullanılır
 • Şeker hastalarının kullandığı çeşitli merhemler de kullanılır. 
 • Cilt üzerindeki yaraların daha çabuk iyileşmesi için kullanılır.
 • Çeşitli cilt hastalıklarında (sedef gibi) cilt kuruluğunu gidermek ve oluşan lezyonların iyileşmesini sağlamak amacı ile kullanılır.
 • Romatizmal ağrıları (düzenli kullanımda) gidermek için kullanılır. 
 • Buz fabrikalarında kullanılır.
 • Bir çok yüz maskesinde kullanılır.
 • Çatlayan topukların tedavisi için kullanılır.
 • El ve yüz için nemlendirici olarak kullanılır.
]]>
Gliserin Maskesi https://www.gliserin.org/gliserin-maskesi.html Thu, 06 Dec 2018 19:48:48 +0000 Gliserin Maskesi, Gliserin cilt için son derece faydalı bir üründür. Cilde canlılık ve esneklik kazandırır. Doğru uygulandığı takdirde ciltte bulunan ölü derileri temizler. Cildi yenileyerek adeta bir bebek cildi yumuşa Gliserin Maskesi, Gliserin cilt için son derece faydalı bir üründür. Cilde canlılık ve esneklik kazandırır. Doğru uygulandığı takdirde ciltte bulunan ölü derileri temizler. Cildi yenileyerek adeta bir bebek cildi yumuşaklığı ve tazeliği görünümünü kazandırır.

Gliserin cilt maskesi hazırlamak için gerekli malzemeler:
 • 2 yemek kaşığı gliserin 
 • 2 çorba kaşığı toz esmer şeker
 • 1 tatlı  kaşığı limon suyu
Gliserin cilt maskesi hazırlanışı:

Öncelikle bir kasenin içerisine gliserini alıyoruz. Ardından toz şekeri ilave edip şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Daha sonra limon suyunu ilave edip bir miktar daha karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu maskeyi kapalı bir kabin içerisinde buzdolabına kaldırarak her ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.

Gliserinli maskesi nasıl uygulanır

Parmak uçları karışıma daldırılır ve yumuşak dokunuşlar ile masaj yaparak cilde göz çevresi hariç uygulanır. Bütün cilde bol miktarda uygulandıktan sonra yarım saat bekletilip ılık su ile yüz yıkanır. Ardından bitki özlü veya zeytinyağlı nemlendirici uygulayabilirsiniz. 

Gliserinli maskesi nasıl etki eder

Şeker sağlık açısından pek tavsiye edilmese bile cilt üzerinde son derece etkili bir peeling özelliği vardır. Cilde bu şekilde maske olarak uygulandığında ölü hücrelerin yenilenmesine katkı sağlayacaktır. 
Limonda bulunan asit ve bol miktarda c vitamini maskemizin ihtiyaç duyduğu vitamin desteğini tek başına karşılamaktadır. Buda maskenin çok daha etkili olmasını sağlayacaktır. Denediğinizde siz de göreceksiniz ki çok kısa bir zaman içerisinde cilt ile ilgili hiç bir probleminiz kalmayacak.
]]>
Kulağa Gliserin Damlatmak https://www.gliserin.org/kulaga-gliserin-damlatmak.html Thu, 06 Dec 2018 20:08:59 +0000 Kulağa Gliserin Damlatmak, sağlık açısından oldukça çok önerilen bir yöntemdir. Kulak ağrısı oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alır. Bu süreçte gliserin tedavi yöntemi için doktor tarafından Kulağa Gliserin Damlatmak, sağlık açısından oldukça çok önerilen bir yöntemdir. Kulak ağrısı oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alır. Bu süreçte gliserin tedavi yöntemi için doktor tarafından önerildiği taktirde kullanılabilir. Gliserin,polar organik olarak bir trihidroksi yapıya sahip alkol olduğu bilinmektedir. Kulağa gliserin damlatmak oldukça kolay bir işlemdir. Sıvı yapıya sahip olması, zehirli olamaması ve çok hafif tatlı olması sebebiyle kesinlikle damlatma süresince ağrı hissedilmez. Gliserin, kendi hacminin ortalama olarak tam 4 katı suyu direk olarak absorbe etme özelliğine sahiptir. Gliserinin bu dönemde yaklaşık olarak bilinen 1500 farklı olarak kullanım bölümü bulunduğu bilinmektedir. 

Bunların içinde oldukça yaygın olarak bilinen ise, kulağa gliserin damlatmak işlemi bilinir. Gliserin doğrudan alkol ve su ile karışır ve asetonun kendi içerisinde giderek çözünür. Kısaca tanımlamak gerekirse, bir şeker tadında alkoldür ve kaynama noktası ise olabildiğince yüksektir. Bu nedenden dolayı kulak temizliğinin daha rahat ve hiç acı duyulmadan yapılması için, kulağa gliserin damlatmak gerekir. Gliserin kullanımı kirleri daha kolay yumuşatır ve hızlı bir şekilde sonuç almayı sağlar. Açıldıktan hemen sonra çok kısa sürede tüketilmesi gerekir ve el ile kulak temizlemesi yapıldıktan hemen sonra kulağa gliserin damlatmak gerekir. Kullanılan gliserinin saklama koşullarını oldukça iyi bilmeniz gerekir. Kulağa gliserin damlatmak işleminde kesinlikle soğuk olarak kullanılmaması gerekir. Çünkü çok soğuk olarak kullanımı yapıldığı taktirde, baş dönmesi veya bayılma gibi durumlar görülmektedir.

Kulağa Hangi Durumlarda Gliserin Damlatılır
Gliserinin içerisinde bitkisel ve hayvansal yağlar olması sebebiyle, oldukça yüksek nemlendirme olanağına sahiptir. Bu yüzden orta ve dış kulak enfeksiyonları oluşmuş kişilerde gliserin kullanılır. Ayrıca çok şiddetli kulak ağrısı çeken ve ses duyumlarında zorlanan kişilerde gliserin kullanımı önerilmektedir. Kişi asla kendi başına kulağa gliserin damlatmak gibi işlemleri yapmaması gerekir. Çünkü oldukça büyük zararlara yol açacağından dolayı uzman bir doktor kontrolü bilgisinde yapılması gerekir. Bunların yanısıra kulak kiri çok fazla olan kişilerde, kiri yumuşatmak amacıyla kullanılır. Bunun sonucunda kir yumuşayarak dışarı atılmış olur. Orta ve dış kulakta oluşan iltihaplanma için kulağa gliserin damlatma işlemi yapılır. Eğer bu işlem yapılmaz ise, kişilerde kulak bölgesinde tıkanma meydana gelir ve oldukça rahatsız ederek duyma özelliğini azaltır. Kulağa gliserin damlatmak dış kulak egzama hastalığında da oldukça çok sık kullanılan tedavi şeklidir. Gliserin oldukça doğal bir yapıya sahip olduğundan dolayı gönül rahatlığıyla kulak damlası olarak kullanabilir.

Kulağa Gliserin Damlatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Uzman doktor kulak temizliğine başlamadan önce yumuşatmak için kulağa gliserin damlatmak gerektiğini önerir. Günlük olarak en fazla 3 defa ve 10 damla şekilde kulaklara damlatılmaktadır. Kesinlikle doktorun vermiş olduğu kullanım dozunu aşmamalısınız. Doktorun vermiş olduğu süreden sonra kirler yumuşamış olacaktır ve daha sonra doktora gitmeniz gerekir. Kullanım süresince baş dönmesi ya da işitme zorluğu çekip çekmediğinize oldukça dikkat etmeniz gerekir. Kullanım tarihine oldukça dikkat edilmesi gerekir ve zaman aşımı olmamalıdır. Kulağa gliserin damlatmak işleminden sonra yaklaşık on dakika kadar hareket etmeden sabit kalmanız gerekir. Gliserin kullanımına başlamadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerekir.

]]>
Hamilelikte Gliserin Kullanımı https://www.gliserin.org/hamilelikte-gliserin-kullanimi.html Fri, 07 Dec 2018 14:44:37 +0000 Hamilelikte Gliserin Kullanımı, Hamilelikte en büyük sıkıntılardan biri çatlak oluşumlarıdır. Hamilelik boyunca en sıklıkla görülen cilt problemlerinden bir ciltte oluşan çatlak oluşmasıdır. Hemen hemen bütün hamilelerde Hamilelikte Gliserin Kullanımı, Hamilelikte en büyük sıkıntılardan biri çatlak oluşumlarıdır. Hamilelik boyunca en sıklıkla görülen cilt problemlerinden bir ciltte oluşan çatlak oluşmasıdır. Hemen hemen bütün hamilelerde görülen bu çatlak problemi hamile olan anne adayına ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Artan gebelik hormonu nedeni ile cildin yapısında bir takım değişiklikler oluşurken aynı zamanda büyüyen karın yapısında da kaslarda yırtılmalar meydana gelmektedir. Bu cildin bakımı ve onarımı için en çok tavsiye edilen ve doktorlar tarafından önerilen gliserin içerikli kremler yada gliserin losyon sürmek faydalıdır. Böylelikle sürüldükleri ciltte uyum sağlayarak kurumasını ve nemlenmesini sağlamaktadır. 

Hamilelikte Gliserin Kullanımı Faydaları; Gebelik boyunca genişleyen vücudun birçok bölümünde çatlaklar meydana gelir. Bu çatlakların en büyük sıkıntısı ise, kaşıntı ve ağrı oluşturmasıdır. Bu durumu hafifletmek için, çatlayan bölgelere gliserin sürmek, çatlakların nemlenmesini sağlayarak kaşıntıyı engeller. Ayrıca anne adayı vücudundaki şişliklerden ve sürekli değişiklik gösteren hormonlar nedeni ile ayaklarında şişmeler meydana gelir. Bu şişliği azaltmanın tek yolu gliserini ayaklara masaj yaparak sürün. Daha sonra ayaklarınızı uzatarak dinlendirin. Ayrıca hamileliğin son dönemlerine doğru meme uçlarında aşırı hassasiyet ve çatlamalar da meydana gelmektedir. Bu nedenle çatlağın giderilmesi için meme uçlarına bir miktar gliserin sürmeniz faydalı olacaktır. Böylelikle bu bölgede hücre onarımı gerçekleşecek ve çatlaklık kendiliğinden kaybolarak cilt nemlenecektir. 

Hamilelikte Gliserin Kullanımı, hamilelik sürecinde doğuma doğru yaklaştıkça anne adayının cildi dış etkenlere karşı daha savunmasız kalır. Bu nedenle sürekli büyüyen karın ve şişen el ve ayaklarda ağrılar ve ciltte kurumalar da baş göstermeye başlar. Bu nedenle sıkıntı çektiğiniz bölgede bir miktar gliserin sürerek cildi besleyebilir ve burada hücre onarımı oluşmasını sağlayarak etkili bir çatlak kremi olarak kullanabilirsiniz Gliserini kullanırken masaj yaparak uygulamanız daha etkili sonuç almanızı sağlar. 
]]>
Gliserin İçeriği https://www.gliserin.org/gliserin-icerigi.html Fri, 07 Dec 2018 21:59:25 +0000 Gliserin İçeriği, gliserin kimyasal bir maddedir. Polar organik bir trihidroski alkol olduğunu da söyleyebiliriz. Sıvı bir kıvamda, zehirli olmayan hafif tatlı bir maddedir. Gliserin alkol ve su ile karışır. Yani kısaca bir Gliserin İçeriği, gliserin kimyasal bir maddedir. Polar organik bir trihidroski alkol olduğunu da söyleyebiliriz. Sıvı bir kıvamda, zehirli olmayan hafif tatlı bir maddedir. Gliserin alkol ve su ile karışır. Yani kısaca bir şeker alkolüdür ve kaynama noktası oldukça yüksektir. Gliserin petrokimyasal yoldan ve doğal yoldan da elde edilebilinir. Bu maddenin içerisinde bitkisel ve hayvansal yağlar bulunur. Yüksek nemlendirme özelliğine sahiptir. 

Gliserin Nerelerde Kullanılır
Gıda sektöründe kullanılır ve gıda maddelerinin içerisine katılır. Burada nem tutucu, tatlandırıcı ve çözücü olarak görev yapar. Şeker kullanılan ürünlerde şeker yerine kullanılabilir. Gliserinin tat oranı sukrozun yaklaşık %60'ına denk gelir. Dondurmalarda kıvam sağlayıcı olarak kullanılır. Tatlı bir alkol türü olan likörlerde kıvam kalınlaştırıcı olarak da kullanılabilir. Kalorisi sofra şekeriyle aynı orandadır. Öksürük şuruplarının içerisinde tatlandırıcı olarak da kullanılabilir. Kabızlık şikayeti olanlarda tedavi amaçlı kullanılır. Gliserin içeriğinde renksiz, kokusuz, yakıcı ve şekerli şurup kıvamında bir sıvı vardır. 

Gliserin İçeriği Özellikleri
Cilt ile uyumludur. Yaşayan dokuların yenilenmesini kolaylaştırır. Su da çözülen bir yapıya sahiptir. Gliserin içeriği, nemi emer ve dolayısıyla vücudu nemli tutabilmek için kullanılır. Toksik maddeler içermez. Bitkisel bir ürün olduğu için hassas ciltlerde kullanmaya uygundur. Cildimizin yağlanmasını sağlar. Bunun için yağlı ciltlere çok fazla önerilmez.

Gliserin İçeriğinin Başlıca Faydaları
 • Cildin pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Hücre olgunlaşmasını destekler.
 • Cilt sorunlarının tedavisi içinde kullanılır.
 • Cilt yapısını besleyici özelliği vardır.
 • Cilt ürünlerinde kullanılır.
 • Ciltte su tutulmasına yardım eder.
 • Çok etkili bir nemlendiricidir.
 • Gliserin içeriği ciltte detoks etkisi yaratır.
 • Cilt aydınlatıcı özelliği vardır.
]]>
Evde Gliserin Yapımı https://www.gliserin.org/evde-gliserin-yapimi.html Sat, 08 Dec 2018 04:56:23 +0000 Evde Gliserin Yapımı: yağlı maddelerden elde edilen renksiz, tatlı, şurup koyuluğunda bir sıvıdır. Terkibi CH2OH-CHOH-CH20H’dır. Kimyada adı gliserol veya 1,2,3 propan triol olarak bilinir. Tabiatta bağımsız olarak olma Evde Gliserin Yapımı: yağlı maddelerden elde edilen renksiz, tatlı, şurup koyuluğunda bir sıvıdır. Terkibi CH2OH-CHOH-CH20H’dır. Kimyada adı gliserol veya 1,2,3 propan triol olarak bilinir. Tabiatta bağımsız olarak olmasa da tüm bitkisel ve hayvansal yağlar gliserinin yağ asitleriyle oluşur. Yağın sabunlaştırılması ile serbest olarak elde edilir. Gliserinin kaynama noktası: 290°C. saf gliserin 18.6°C’de erir. Yoğunluğu 1,26 gr/cm3’tür. Eter, karbon sülfür ve benzende çözünmez. Suda ve alkolde ise her miktarda çözünür. İyi yanar, ağırlığından çok fazla nem çekme ve çok düşük sıcaklıklarda sıvı kalması nedeniyle boya sanayi, tütünün nem oranını ayarlama, matbaacılık, şekerleme, cila, ayrıca jelatin kâğıtlarını yumuşatma için ve dağıtıcı olması nedeniyle kozmetik endüstrisi ile dinamitin baş maddesi olan nitrogliserin yapımında kullanılır. Bu kısa tanıtımdan sonra evde gliserin yapımına geçebiliriz.

Evde Gliserin Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

 • Hayvansal yağ
 • Soda çözeltisi
 • Tuz
 • Tencere
 • süzgeç
 • kavanoz

Evde Gliserin Yapımı: Gliserin yapımı için hayvansal yağ ve genelde en çok sığır yağı kullanılır. Yağ topağı küçük parçalara ayrılır ve bir  tencere içerisinde, ocak üzerinde kısık ateşte karıştırılarak eritilir. Bunun içerisine, lye (soda çözeltisi) tuz eklenir ve sürekli karıştırılarak yapılır.

Karışım, pota dışına atılabilecek bir kıvama gelinceye kadar soğutulduktan sonra devam edilir. Tencerede kalanlar, bazı bileşikler ve tuz karışmış bir sıvı olacaktır. Sıvı gliserin meydana gelmiştir

Şurubu nasıl kullanacağınıza karar verin. Şurup aslında sıvı sabundur. Şurup tekrar eritilebilir ve sabun çubukları yapmak için kalıplara dökülebilir.

Gliserin soğutulduktan sonra, ince bir süzgeçten geçirin. Ayrıca tuzdan arındırmak için yapılan elde edilen bu gliserini damıtmak gerekir. damıtıldıktan sonra bir kavanoza alınır.

]]>
Gliserin İle Saç Bakımı https://www.gliserin.org/gliserin-ile-sac-bakimi.html Sat, 08 Dec 2018 18:50:54 +0000 Gliserin İle Saç Bakımı, gliserin nem verme özelliğine sahip olan bir ürün olup el, ayak bakımında kullanılmaktadır. Ancak saç bakımında da kullanımı yaygın bir üründür. Saç bakımı özellikle bayanlarda önemli
Gliserin İle Saç Bakımı, gliserin nem verme özelliğine sahip olan bir ürün olup el, ayak bakımında kullanılmaktadır. Ancak saç bakımında da kullanımı yaygın bir üründür. Saç bakımı özellikle bayanlarda önemli olup güzel görünme, gür, parlak saçlara sahip olma arzusu ile bir çoğunda görülür. Erkekler ise dökülme sorunu ile karşı karşıya kaldıkları için saç bakımına özen gösterirler. Gliserin özellikle kuru saçları nemlendirmek için kullanılan saç bakım ürünüdür. Düzenli kullanıldığında saça parlaklık ve nem vererek ışıltılı gür saçlara sahip olmanızı sağlar. Gliserin kullanımında nemlenen saç daha yumuşak olur ve güçlenir. Nemli ve güçlü saçta kırılmalar azalır ve saçlarınız daha kuvvetli uzar. 

Gliserinin İle Saç Bakımı Yapmanın Ne Gibi Yararları Vardır
Kuru saçlara verdiği nem ile saçları canlandırır kırılmaları en düşük orana kadar azaltır. Saçların güçlü, sağlıklı ve parlak uzamasını sağlar. Dökülme ve kepeklenmeyi de durdurur. Gliserinle yapılan saç bakımlarında bayanlar saçlarındaki farkı hemen fark edeceklerdir. Gliserinle evde kolayca yapabileceğiniz saç maskesi bakımıyla gliserinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Gliserin İle Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı
Gliserin bakımını evde kendiniz kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Banyonuzu tamamladıktan sonra gliserinin kullanılması gerekmektedir. Duşunuzu alıp saçlarınızı şampuan yapın ve kullanmış olduğunuz saç bakım kreminizi uygulayın. Ardından gliserini bir kabın içinde sulandırarak karıştırmanız gerekmektedir. Bir kahve fincanı gliserin içine bir kahve fincanı da su ekleyip karıştırın. Hazırladığınızı bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak köklerinden itibaren iyice saç diplerinize ulaşmasını sağlayın. yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayıp duşunuzu tamamlayabilirsiniz. Saçlarınızı her zaman ılık suyla yıkayıp durulamaya özen gösterin, sıcak su saçlarınızın daha fazla kurumasına ve yıpranmasına neden olur.
]]>
Gliserin Bazlı Sabun https://www.gliserin.org/gliserin-bazli-sabun.html Sun, 09 Dec 2018 07:39:02 +0000 Gliserin Bazlı Sabun, sıvı halde bulunan organik bir alkol olan gliserin maddesinin sodyum hidroksit olarak suda çözünüp sabun yapımında kullanılmasıyla nemlendirici etkiye sahip bir temizlik ürünü elde edilir. Gliserin, sıvı v Gliserin Bazlı Sabun, sıvı halde bulunan organik bir alkol olan gliserin maddesinin sodyum hidroksit olarak suda çözünüp sabun yapımında kullanılmasıyla nemlendirici etkiye sahip bir temizlik ürünü elde edilir. Gliserin, sıvı ve katı yağlarda yağ asit esterleri halinde bulunur. Gliserin sıvı maddesinin yan ürün olarak elde edildiği yerlerin başında sabun endüstrisi gelmektedir. Gliserin bazlı sabun, havayla temasında nemi içerisine çeker. Böylece kullanıldığı alanları yumuşatır. Sabunlarda kimyasal bazlı gliserinden ziyada tam anlamıyla bitkisel bazlı gliserin maddesinin kullanılması cilt ve saç sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Gliserin bazlı sabun faydaları

Kuru ve çatlayan cilt türlerini nemlendirerek cildin yumuşak ve canlı kalmasını sağlar. Gliserin bazlı sabunun tamamen doğal olması ve bu konuda güvenilir yerlerden bu ürünün temin edilmesi gerekmektedir. Aksi halde faydadan çok zarar verir. Sentetik maddelerin hassas ciltlerde tahrişe sebebiyet vermesi gliserin bazlı sabunların gerekliliğini ortaya koymuştur. Sağlıklı bir cildin temellerini oluşturmak için söz konusu edilen sabunun düzenli kullanımıyla cilt kırışıklıkları engellenir ve leke oluşumlarının önüne geçilir. Diğer kimyasal sabunlar içeriğindeki kimyasal maddeler ile yaşlanmayı hızlandırır. Bu yönde önlem almak gerekirse iyi bir nemlendirici özelliğine sahip gliserin bazlı sabunu hayatınızdan çıkarmamanız yararınızadır. Kuru cildi yok eden yumuşak etkiye sahip bu sabun içerisinde aşırı renkli katkı maddelerinin bulunması faydasını azaltacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus doğal ürün olarak saf şeffaf bir şekilde kullanmaktır. Cilt üzerinde oluşan kaşıntıyı ve pullanmayı ortadan kaldırır. Cilt alerjisi problemleri olan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği bir ürün niteliğindedir. Temizlik maddesi görevi üstlenmesinin yanı sıra ciltle dostluk bağı kurup nem dengesini her daim korumaktadır. gliserin bazlı sabunun farklı renkleri tercih edilirse sebze veya meyve katkılı olan doğal ürünlerin kullanımı cilt sağlığı bakımından daha faydalı olacaktır.
]]>